130 let

Noam Chomsky. | foto: Richard Cortés, Česká pozice

HOUDA: Trpěli východoevropští disidenti málo? Nedokážu říct, zda má Chomsky pravdu

Názory
  •   7:53
PRAHA - Dostal jsem před pár týdny překvapivě dlouhý e-mail od amerického lingvisty a filozofa Noama Chomského, který jedním svým výrokem o disidentech vzbudil před dvěma lety v Česku povyk – e-mailem reagoval na mou prosbu o rozhovor o Václavu Havlovi a východoevropském disentu v pozdním socialismu vůbec.

Východoevropští disidenti moc netrpěli, otřel se Chomsky o Havla a spol.

Psal mi, že se omlouvá – i proto, že si pamatuje na náš dřívější rozhovor –, ale že o debatu na dané téma moc nestojí.

Tady bych si myslel (po uctivém odmítnutí), že dopis skončí, jenže Noam Chomsky se rozhodl pokračovat a psal:

Nechápal jsem hysterii, která v Česku po mém výroku o východoevropských disidentech nastala a kterou jsem – jak také jinak – samozřejmě zaregistroval. Vždyť přece pro každého, kdo se o tu věc zajímá, je obecně známým faktem, že východoevropští disidenti trpěli daleko méně než jejich latinskoameričtí kolegové.

Přečtěte si například text Johna Coatswortha v The Cambridge History of the Cold War. Coatsworth v knize píše, že od počátku 60. let až do kolapsu Sovětského svazu počty politických vězňů, obětí mučení a popravených disidentů v Latinské Americe dalece převyšovaly počty těch, kteří těm samým praktikám byli vystaveni v Sovětském svazu a jeho východoevropských satelitech.

A mezi latinskoamerické oběti si započtěte například i šest vůdčích latinskoamerických intelektuálů, jezuitských kněží, jejichž mozky jim z hlav vystřelili ve Spojených státech vycvičení a Spojenými státy vyzbrojení příslušníci elitních jednotek (nedávno se ostatně vrátili z dalšího výcviku, jež vedli američtí protipovstalečtí specialisté), kteří svůj čin vykonali na pokyn nejvyššího vedení a kteří byli v úzkém kontaktu s americkou ambasádou.

A jaké byla reakce Václava Havla na toto zabíjení? V projevu, který jen několik málo týdnů po tomto hrůzném činu Havel pronesl na společném zasedání amerického Kongresu, mluvil o Spojených státech jako o „ochránci svobody“ a byl za svá slova odměněn ohlušujícím potleskem. Při své návštěvě České republiky jsem o tom všem mluvil na pražské tiskové konferenci. Jenže mi bylo hned v tu chvíli, kdy jsem to říkal, úplně jasné, že čeští novináři, ale nejen oni, i všichni ostatní, kteří poslouchali, nerozumí ani jednomu jedinému mému slovu.

Jeden z mnoha zločinů stalinismu je nutno hledat v tom, s jakou vytrvalostí ovlivňuje intelektuální kulturu těch zemí, jimiž prošel – což vlastně není, mám-li být upřímný, zrovna moc překvapivé. Když byli státními teroristy, kteří měli v zádech Spojené státy, mučeni a vražděni latinskoameričtí disidenti, dostalo se těmto disidentům jen skromné mezinárodní podpory.

Když však byli – na straně druhé – vystaveni strašně ošklivému (což ani v nejmenším nepopírám), ale i tak daleko méně brutálnímu zacházení východoevropští disidenti, stali se z nich hrdinové, které do nebes vynášel největší propagandistický systém světa – systém Spojených států amerických. Proto mě vlastně nepřekvapuje, že tito lidé tak málo rozumí světu, a že nejsou dokonce ani schopni se o něm něco naučit.

Má Noam Chomsky pravdu?

Nevím, jestli jí má a jestli není jeho pravda vůči „utrpení“ východoevropanů až příliš přehlíživá – protože jak se vlastně měří utrpení? Suchými počty mrtvých a perzekvovaných?

Noam Chomsky působil na MIT, poslední dobou provokuje svými politickými názory.
Michel Gondry kreslí animovaného Chomskyho ve svém filmu Je muž, který je...

Na straně druhé bych mu ale jednu věc (a zdá se mi, že tu hlavní, protože srovnávání utrpení je jen jeho rýpnutím) přiznal – Chomského narativ je narativem, který nás může mnohému přiučit. Například tomu, že Západ není apriori pro všechny obyvatele světa světlem a Východ temnotou, ale že oba mohly a stále mohou být temnotou i světlem, k němuž se trpící upínají, a to zároveň. I proto je dobré Noamu Chomskému naslouchat.

Autor: Přemysl Houda
  • Vybrali jsme pro Vás