Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hraběnčina naučná stezka láká na galerii pod širým nebem

Starostové píší

  1:48
VESELÍČKO (Olomoucký kraj) - Vyrazit pěšky, projet se na kole či na koni, nebo v zimě na běžkách. Kdo zvolí trasu kolem Veselíčka, může se pokochat několika památkami, kolem kterých kdysi chodila sama hraběnka. Naučná stezka přibližující historii i současnost v obci má pětadvacet zastavení. Na výběr je pět různých okruhů, které jsou dlouhé šestnáct kilometrů. Větší část jich vede lesem, který má více než pět set hektarů.

Máme rádi Veselíčko foto: Archiv obce Veselíčko

Nápad vytvořit stezku, která by vedla zajímavými zákoutími obce, se zrodil zhruba před čtyřmi lety. Koncem května Hraběnčinu naučnou stezku otevřel spolek Záhoří, který ji vytvořil ve spolupráci s obcí za přispění evropské dotace z Programu rozvoje venkova.

Majitelé zámku, Podstatští, jezdili na Veselíčko na letní byt. Zvali své rodinné příslušníky a hlavně děti, které se s nimi procházely krajinou. Vymysleli jsme proto fiktivní hraběnku Josefku, která stezkou provází. Veškeré informace lze vyčíst jak v kapesním průvodci, tak na panelech, které cestu lemují, ale i na webových stránkách obce prostřednictvím QR kódů. Panely se přitom nevěnují pouze historii, ale také okolní přírodě, archeologickým nálezům, zemědělství, sochařství či spolkovému životu.

Ve Veselíčku se nachází nově opravený pětihektarový zámecký park v anglickém stylu s francouzskou zahradou, kterým stezka rovněž prochází. Právě spojením nabídky parku ve vlastnictví obce, naučné stezky a rovněž nově vytvořeného Muzea Záhoří chceme přilákat nové turisty.

Výhodou místních památek, ke kterým lze připočítat i pohřebiště a památník obětem napoleonských válek na Zámeckém kopci, nebo archeologické naleziště v lokalitě Vlčince (v obci je mj. terénní základna Archeologického centra Olomouc), je jejich dostupnost. Je to galerie pod širým nebem, kterou mohou lidé navštívit kdykoliv. Máme radost, když se někdo u místa informační tabule zastaví, a začte se do textu.

Zámek nabídnout nemůžeme, sídlí zde dětský domov se školou a žel, lesy získalo do vlastnictví po desetiletém soudním sporu město Přerov. I tak se ale snažíme spolupracovat a chceme vytvořit i další zázemí pro turisty - rozhlednu z našeho úpatí Oderských vrchů s výhledem do Moravské brány a na Hostýnské vrchy. V současné době obcí prochází také cyklotrasa Greenway z Krakova do Vídně. Naučná stezka na ni navazuje, stejně jako na v obci působící westernový Ranč Mustang Veselíčko, kolem kterého plánujeme novou cyklostezku do sousedního Oseka s napojením na cyklostezku Bečva vedoucí z Valašska na Hanou.

Rádi bychom nejen připomněli zajímavosti a tradice, ale také podnítili místní podnikání v návaznosti na turistickou nabídku. Chceme přispět k oživení celého regionu Lipenska a rozmnožit tak nynější atrakce kovářského města Lipníka nad Bečvou či hradu Helfštýna.

Naše obec je přitom živá i kulturně – kromě i jinde běžných akcí máme Pochod veselíčskými lesy, vzpomínkové akce na napoleonské období u památníku s ukázkami dobových uniforem a zbraní (letošní se konají 18. 7.). V parku pořádáme letní multižánrový hudební festival Mladí pro venkov a 15. srpna to bude druhý ročník Dobývání Moravské brány, což je střetnutí středověkých vojáků, které letos doprovodíme oslavami 740 let první písemné zmínky o obci.

Tomáš Šulák, starosta obce Veselíčko, Za veselejší Veselíčko (TOP 09 a nezávislí)

Autor:

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...