20. dubna 2017 1:58 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

S hřišti si nesmíme bezhlavě zahrávat

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
V Dobřanech stojí více hřišť, za která se sluší poděkovat donátorům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Dobřanech stojí více hřišť, za která se sluší poděkovat donátorům. | foto: ARCHIV RADNICE

DOBŘANY (Plzeňský kraj)  Spojení „dětská hřiště“ žije již půldruhé dekády svým životem, barevné katalogy firem nás přesvědčují o tom, že nejúčelnějším vydáním je pořízení skluzavek, kolotočů, prolézaček a prvků s nápaditými názvy.

Vztah veřejnosti a samospráv k tomuto fenoménu se vyvíjí. Máme příklady, kdy se lidé domáhali zřízení hřiště peticí. Jakmile jim ale odrostly vlastní děti, žádalo občanstvo stejně naléhavě jejich demontáž. Málokoho napadlo uvažovat o něčem tak něžném a výstředním v souvislostech, vytvářet koncepci v duchu kolik podobných míst je třeba a kde by měla být.
A asi je to dobře, máme v Dobřanech více hřišť, za která se sluší poděkovat donátorům. Právě díky podpoře tohoto druhu investic z nadačních prostředků (nejaktivnější byla Nadace ČEZ) jsme se mohli naučit, jak s tímto zvláštním druhem veřejného prostranství nakládat.
Zprvu se zdálo být báječným nápadem, abychom podnikli kobercový nálet a rozeseli zábavné prvky, kde to jen půjde. Pak vyvstaly problémy, zlí výrostci si rádi vyzkoušejí, jak trubku ohnou, zchladí si žáhu na dětech a podobně.
Zkrátka, vychytat soužití katalogových nádher s realitou je složitá disciplína. Díky zkušenostem už lépe víme, čeho se vyvarovat, i to, že na hřiště pro nejmenší musí navázat místa, kde se odreagují a tělesně utuží starší děti, dorostenci, dospělí, a nakonec i senioři. I když je to málo hravé, s hřišti se nesmí bezhlavě zahrávat.
Proto je dobré využít v rámci tohoto plánovacího období EU podporu, která směřuje ke koncepčnímu rozvoji veřejných prostranství. Dobré a promyšlené rozmístění parků, dětských hřišť, workoutů, seniorských cvičebních pomůcek, komunikací a dalších prvků je cestou k tomu, aby hra přinášela radost, aby uchovala přirozenou touhu potomstva po pohybu, aby se překlenulo období, kdy mladí raději zahálejí a aby společnost neutrácela desítky miliard za následky nezdravých návyků národa. Prostředí vychovává.

MARTIN SOBOTKA, starosta města Dobřany, Aktivní pro Dobřany

MARTIN SOBOTKA, starosta města Dobřany, Aktivní pro Dobřany

MARTIN SOBOTKA, starosta města Dobřany, Aktivní pro Dobřany
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz