Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hrob generála Gajdy byl zhanoben

Názory

  19:14
Ad LN 25. 6.: Pomník ano, symboly ne!

Letos v červenci budeme oslavovat 90. výročí bitvy u Zborova, slavné etapy československých dějin, kdy poprvé vystoupila na východní frontě na straně Spojenců  československá brigáda. Účelem tohoto dopisu není připomínka slavné akce, ale fakt, že se u nás na tyto hrdiny zapomíná.
S přáteli z organizace „Vlastenecká fronta“ jsem se účastnil 21.4.2007 pietního aktu na Olšanských hřbitovech u hrobu jednoho z hrdinů čsl. legie gen. Radoly Gajdy, muže, který v bitvě u Zborova „velel mužům“. Jelikož hrob p. generála znám skutečně dobře (již 55 let) vím, že dlouhá léta tam byl obyčejný pravoslavný kříž (což mohu dokumentovat fotografií). Byli jsme s přáteli doslova a do písmene šokováni po zjištění, že hrob byl zhanoben neznámým vandalem, ba dovolím si říci přímo znesvěcen. Náhrobní deska byla pošpiněna červenou barvou, vylomena a svržena na hrob (viz foto). Na celé záležitosti je nejsmutnější fakt, že za „vlády jedné strany“ (bolševické) byly z hrobu p. generála pečlivě sklízeny květiny a věnce (vždy po položení)., leč dělo se tak „decentně“, bez jakéhokoliv útoku na místo generálova posledního odpočinku.
Vím, že generál Gajda byl, a bohužel i dnes je, pro levicově zaměřené lidi kontroverzní osobou. Jsem však přesvědčen, že tento bezesporu hrdina legií, a posléze protibolševického vystoupení čsl. legie na Sibiři, si zaslouží klidný odpočinek na Ruském hřbitově na Olšanech mezi bělogvardějci, pro než byl svými jasnými postoji rovnocenným partnerem.

Autor:

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...