Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Starostové píší

V Hrotovicích se návštěvníci cítí jako v lázních

Hrotovický Fitness park foto: ARCHIV RADNICE

HROTOVICE (Kraj Vysočina) - S necelými 1800 obyvateli patří Hrotovice k nejmenším městům v kraji. Naplňují ale plně heslo „co je malé, to je hezké“. Díky dlouhodobé péči o městskou zeleň a estetiku veřejných prostor se u nás obecně turisté cítí jako v lázeňském městečku.
  1:56

Otázce zeleně věnujeme velkou pozornost – máme svoji pracovní skupinu, využíváme služeb zahradní architektky, hlásíme se do nejrůznějších dotačních programů určených na revitalizaci veřejných prostor apod.

Možná i díky tomu, že se problematice věnujeme systematicky a skutečně dlouhodobě, sdílí naše přesvědčení, že celkový vzhled města má pozitivní dopad i na jeho obyvatele, také řada našich spoluobčanů. Již přes dvacet let tak úspěšně pořádáme oblíbenou soutěž Rozkvetlá ulice, do níž jsou porotou vybírány opečovávané předzahrádky, balkóny a okna. Každoročně máme nelehký úkol vybrat z přihlášených tři vítěze, které odměňujeme mimo jiné i publikacemi zaměřenými – jak jinak – na péči o zahradu a květiny. Lidé se zapojují do péče o trávníky tím, že nám je pomáhají sekat, případně jinak udržovat.

V rámci péče o zeleň samozřejmě musíme občas přistoupit ke kácení starých nemocných stromů. Ze začátku to někteří občané, zejména z té starší generace, vnímali téměř osobně, že jim bereme součást jejich života a vzpomínek. Ale když viděli, že místo starých stromů zase sázíme nové, vzali to a dnes si již nové úpravy pochvalují. Pomocí grantu Nadace ČEZ jsme vysázeli v obci dvě nové stromové aleje – jednu v parku za zámkem a druhou u nové lokality s rodinnými domy.

Velmi pyšní jsme také na náš Fitness park, který jsme otevřeli v roce 2016, taktéž díky podpoře Nadace ČEZ. Pod vzrostlými stromy jsme připravili cvičební prvky jak pro mladé, tak pro naše seniory. Blízká škola venkovní posilovnu využívá i pro hodiny tělocviku. Osvěžujícím prvkem je imitace potůčku, napájeného z místní studny. Sportovci tak mohou zdejší vodu použít pro opláchnutí bez obav o své zdraví.

Do naší dlouhodobé koncepce péče o veřejný prostor patří i přírodní koupaliště Nové rybníky, k nimž vede příjemná naučná stezka. Uvažovali jsme, zda v obci, která leží na oblíbené cyklotrase, nevybudovat bazén. Nakonec jsme ale raději revitalizovali koupání obklopené krásnými lesy a místo chlóru využíváme k čištění bioenzymy.

HANA ŠKODOVÁ, starostka Hrotovic, nezávislí

HANA ŠKODOVÁ, starostka Hrotovic, nezávislí

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...