15. září 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

HUDEMA: Bitva o živnostníky. EET je teď politickou otázkou

Povinné zavedení EET v restauracích začíná 1. prosince. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Povinné zavedení EET v restauracích začíná 1. prosince. | foto: MAFRA

Politici mají prosazovat svůj ideál světa, své politické priority. A přesně to se stalo u zavádění poslední vlny elektronické evidence tržeb, tedy EET pro řemeslníky, advokáty, lékaře či zemědělce.

Jaké jsou finanční náklady a přínosy zavedení evidence, totiž není jasné. Ministerstvo finací tvrdí, že předchozí vlny pomohly státu k miliardám na daních, jeho kritici, že metodika ministerstva je špatná a jde spíše o propadák. Zůstaly tak jen politické argumenty a to je dobře.

Vláda tvrdí, že jde o bič na daňové podvodníky a že to státu pomůže. Opozice zase, že to dusí podnikatele a že jde o zbytečný státní dozor a „buzeraci“. Jde vlastně o ideologický střet těch, kdo jsou spíš pro kontrolu a pořádek, s těmi, kteří jsou pro větší volnost a minimální státní dozor.

Výsledkem bylo zatím pozdržení nové evidence, protože politici chtěli ukázat svou neústupnost a zapůsobit na potenciální voliče. Poslanecká sněmovna poslední vlnu EET schválila až po několikaměsíčním přetahováním mezi vládními stranami, tedy hnutím ANO, sociální demokracií a KSČM, a částí opozice, tedy ODS, TOP 09 a Piráty.

Vláda nakonec zvítězila a doufá, že díky EET získá ty, kteří si přáli došlápnout na daňové podvodníky. Opozice zase na předpokládanou naštvanost podnikatelů z nové administrativní povinnosti a na odmítače státní kontroly. Kdo vsadil správně, uvidíme ve volbách. Zatím se ale zdá, že výsledek této velké bitvy je spíše nijaký. Většině voličů jsou nenápadné utužování státního dozoru stejně jako malé daňové úniky patrně úplně jedno.

Marek Hudema

Autor

Marek Hudemamarek.hudema@lidovky.czČlánky
Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Karel mi křtil knížku o Heleně Vondráčkové a můj synovec Jonáš se tam... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...