Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

HUDEMA: Chudák Irák. USA a Írán bojují na cizím a je to dobře

Americká armáda (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká armáda (ilustrační foto) | foto: Reuters

Suverenita země je kouzelné slovo, kterým se dnes zaklíná kdekdo, a její porušení je označováno za zločin. Jen se tento argument používá poněkud výběrově a zapomíná se, že občas může být takové porušení suverenity menším zlem než jiná alternativa. Dobře to ilustruje současné dění na Blízkém východě.

Hromobití se sneslo na Spojené státy americké, když jejich dron zabil na iráckém území šéfa speciálních íránských jednotek Kuds Kásema Solejmáního. Washington tím podle svých kritiků porušil suverenitu cizí země, tedy Iráku, a měl by být za to veřejně odsouzen.

I když podle amerických představitelů Solejmání chystal útoky na Američany a jen smrt mu v tom zabránila. Přitom když Teherán odpověděl na americkou akci bombardováním iráckých základen, na nichž byli američtí vojáci, tak silná kritika se už neozvala. A to šlo o stejné či větší narušení suverenity Iráku než v americkém případě. A nic na tom nemění ani fakt, že byl Irák před raketovým úderem Teheránem dopředu varován.

Chudák Irák se stal zástupným bojištěm, kde si vyřizují účty Spojené státy americké a Írán. Kvůli americkým chybám po svržení tamního diktátora Saddáma Husajna a díky dlouholeté práci Íránu je to totiž slabý, rozpadající se stát, obzvlášť vhodný pro takové akce. Můžeme jen politovat Iráčany, že jsou v situaci, kterou jim nikdo, kdo má nějakou lepší možnost, nezávidí.

Zároveň je ale třeba se zeptat, zda omezená válka mezi USA a Íránem na irácké půdě není pro okolní svět docela dobrou možností. Odpověď je ano. Umožňuje totiž Washingtonu a Teheránu vyhnout se přímé konfrontaci. Válce, která by byla mnohem krvavější a narušila by světové zásobování ropou, a tím poškodila globální ekonomiku. Současný stav je obdobou zástupných válek, které spolu kdysi vedly USA a SSSR v Asii či v Africe. Jen nyní s velmi omezeným počtem obětí. A to není vůbec špatný výsledek.

Marek Hudema

Autor

Marek Hudemamarek.hudema@lidovky.czČlánky
Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

Parkuj na modré | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Češi parkující v centru Prahy na takzvaných modrých zónách zkoušejí fígl, jak nezaplatit za parkovné svého auta ani...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...