Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

HUDEMA: Čínský fotbal. Výhružky Pekingu ukazují slabotu čínských investic

Tomáš Souček se raduje z prvního gólu Slavie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Souček se raduje z prvního gólu Slavie. | foto: ČTK, Ota Bartovský,  MAFRA

Peking se zlobí a chce postihnout Českou republiku ekonomicky. Kvůli sporu s hlavním městem Praha. Jenže spíše to vypadá jako dost slabá výhrůžka, kterou navíc pro Peking dost nešťastně oznámil prezident Miloš Zeman.

Prezident prohlásil, že jako odvetu za spor okolo vypovězení partnerské smlouvy mezi Pekingem a Prahou Číňané zvažují přesměrovat některé své letecké linky z Prahy do Chorvatska a hlavně zastavit financování fotbalového klubu Slavie. Což je, jak řekl Zeman, „nejúspěšnější čínská investice tady v republice“.

Něco takového zřejmě Pekingu moc nepomůže. Vyhrožovat potopením fotbalového klubu kvůli v podstatě banální smlouvě Číně rozhodně v Česku mnoho popularity nezíská. Nehledě na to, že smlouvu, kterou se chystala vypovědět Praha, vypověděli Číňané dřív, takže není moc jasné, za co vlastně chtějí Čechy trestat. Zároveň to ukazuje nicotnost čínských investic v Česku.

Zjištění, že nejúspěšnější čínskou investicí je investice do fotbalového klubu, zní poněkud smutně. Zvláště když si vzpomeneme, že právě Miloš Zeman po svých návštěvách v Číně od roku 2014 a po návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Česku v roce 2016 opakovaně oznamoval dohody o desítkách, nebo dokonce stovkách miliard korun čínských investic, které pomohou českému hospodářství. Navíc se už před čínským sporem s Prahou objevily zvěsti, že Číňané hodlají Slavii prodat tak jako tak.

Číňanům to ale nevadí. Jsou rádi, že za ně tak trochu mluví český prezident, i když jsou jím přednesené hrozby spíše virtuální. V očích čínských komunistických aparátčíků tím Čína získává body. Čínští komunisté jsou marxisté, takže věří v to, že jim historie hraje do ruky, a jsou „silou pokroku“, bez ohledu na realitu. Že to ale sníží postavení a prestiž Číny jak mezi českými politiky, tak mezi veřejností, je jim jedno. Stejně jako nesplněné sliby ohledně čínských investic.

Marek Hudema

Autor

Marek Hudemamarek.hudema@lidovky.czČlánky
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy
HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy

Přihlaste se do testování a vyzkoušejte houbičky PUR Active, které se nemusíte bát použít ani na povrchy, jako je teflon a sklokeramické desky.

Najdete na Lidovky.cz