Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

HUDEMA: Démon alkohol. Snahu omezit alkohol rozkládají partikulární zájmy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Je to skoro jako mluvit o provaze v domě oběšencově. V Česku nyní jednají zástupci evropských zemí, členů Světové zdravotnické organizace (WHO), o škodlivosti alkoholu. Přitom Česká republika je v žebříčcích spotřeby alkoholu na hlavu na čelných místech, ze zemí OECD třeba na druhém. V pití tu máme tradici a v jeho obhajobě taky.

Například bývalý ministr zdravotnictví Martin Holcát, který kdysi tvrdil, že šest skleniček vína a tři panáky tvrdého alkoholu denně nejsou žádný extrém, aby obhájil životosprávu prezidenta Miloše Zemana. Dnes zase někteří vinaři tvrdí, že víno není žádná droga a pivovarníci hlásají, že pivo není problém. Jenže alkohol včetně vína i piva je droga a je to společenský problém.

Alkohol je celosvětově nebezpečnější než heroin, tabák, nemluvě už o marihuaně, uvedla letos ve své zprávě nevládní organizace Globální komise pro drogovou politiku. Pije totiž velká část společnosti a výsledkem je v mnoha případech násilí, zdravotní problémy a smrt.

Proto má většina zemí svoji politiku regulace alkoholu. Jenže tu mohou snadno rozložit partikulární zájmy. Vidíme to i na výše uvedených příkladech. Pivovarníci se úspěšně bránili návrhům na zvýšení spotřební daně z piva, zatímco vláda připravuje zvýšení daně na ostatní alkohol. Vinaři za podpory moravských politiků z hnutí ANO, ČSSD i KDU ČSL odmítají omezení reklam na alkohol, tedy speciálně na víno, plánované ministerstvem zdravotnictví.

Výsledkem je, že zvýšení daně jen u některých alkoholických nápojů přivede část pijáků k jiným druhům alkoholu. A neomezí tolik pití celkově. Podobně může dopadnout snaha omezit pití dětí a mladistvých regulací reklamy. Když se ze zákazu vyjme víno, celková účinnost se sníží. Přitom právě před tímto přístupem varuje WHO. Podle ní je třeba chránit speciálně ty nejvíc ohrožené, jako jsou děti, a zabránit vítězství dílčích zájmů nad ochranou společnosti. Otázka je, zda jejím radám bude u nás někdo naslouchat.

Marek Hudema

Autor

Marek Hudemamarek.hudema@lidovky.czČlánky
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...