Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

HUDEMA: Eurochytristika. Proti USA se EU paktuje se lháři a vrahy

Bouřlivě diskutovaný plynovod Nord Stream 2, který spojí Rusko s Německem po... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bouřlivě diskutovaný plynovod Nord Stream 2, který spojí Rusko s Německem po... | foto: Reuters

PRAHA Evropané si opět stěžují na americkou politiku a hlavně na to, že Spojené státy používají vůči některým nepřátelským zemím ekonomické sankce. Tentokráte vůči Rusku kvůli plynovodu Nord Stream 2. Země Evropské unie dumají, jak tyto sankce obejít. Jenže tyhle úvahy jsou dost mimo, jak z praktického, tak z morálního úhlu pohledu.

Přes všechny stížnosti na to, že americká politika je nepromyšlená, že sankce jsou neproduktivní a že blokují evropské obchody, je málokterá firma ochotna je otevřeně porušit. Obchody s americkými podniky a využívaní amerického finančního systému jsou cennější než kšefty s Rusy. Americká ekonomika je přibližně pětkrát větší, více provázaná se světem a technologicky vyspělejší. Proto se Evropa snaží vytvořit „mechanismus“, který sankce obejde a trest nedopadne na jednotlivé firmy. Ovšem jak ukázala zhruba roční snaha EU obejít americké sankce vůči Íránu, nefunguje to.

A ano, americká zahraniční politika za prezidenta Trumpa je stálá jako aprílové počasí. Trump občas na spojence kašle a pokud jde o obchod, chová se jako handlíř a neváhá ostatní tvrdě přitlačit ke zdi. Snaha obejít americké sankce ale zároveň znamená postavit se na stranu zemí, na které jsou namířeny, tedy na stranu Ruska a Íránu. Jejich politika vůči Evropě je mnohem horší než politika USA. Ruský prezident Putin lituje rozpadu Sovětského svazu, který si chtěl Evropu podmanit násilím, a vesele Evropanům lže, že své vojáky neposílá na území cizích států, aby je následně za pobyt v těchto zemích veřejně vyznamenal. Íránský režim vůdce Alího Chameneího zase zabíjí své nepřátele i v Evropě a jen díky zmaření části jeho plánů při tom nepřišla o život spousta nevinných Evropanů. Evropské snahy o jednání a kompromis si tyto země vykládají jako slabost.

Pro Evropany je prostě lepší držet se nevyzpytatelného handlíře Trumpa než se kvůli pár eurům či korunám snažit skamarádit s megalomanským lhářem Putinem či agresivním Chameneím.

Marek Hudema

Autor

Marek Hudemamarek.hudema@lidovky.czČlánky
Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

Parkuj na modré | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Češi parkující v centru Prahy na takzvaných modrých zónách zkoušejí fígl, jak nezaplatit za parkovné svého auta ani...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.