Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

HUDEMA: Na úkor dětí. Ministryně Maláčová účtuje s kolegy a soucitem

Ministryně sociálních věcí Jana Maláčová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministryně sociálních věcí Jana Maláčová. | foto: ČTK

Sociální demokraté se rádi chlubí tím, že jsou tou soucitnou stranou, která dbá na chudé a znevýhodněné. Jak se ale ukazuje, realita je zcela opačná.

Sociálnědemokratická ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová totiž navrhuje zpřísnění dávek na bydlení pro chudé, které je přivede do ještě většího marasmu. Přitom si ani nemyslí, že by její návrh byl dobrý. Jen si chce ve vládě bouchnout do stolu a získat trochu popularity na úkor znevýhodněných dětí.

Ministryně Maláčová veřejně přiznala v České televizi, že její návrh je nesystémový, a tedy ne moc dobrý. Zná i námitky expertů, zástupců obcí a organizací pomáhajících chudým, kteří jí dokazují, že její nápady propojit dávku a školní docházku situaci chudých dětí nezlepší, ale zhorší. Ale vyslyšet je nechce. Prohlásila, že svůj návrh stáhne jen v tom případě, že ministerstvo školství a ministerstvo pro místní rozvoj navrhnou systémové řešení dávek na bydlení a chabé školní docházky dětí z nejchudších rodin. Jinak bude prosazovat svůj návrh za každou cenu. Pokud s ním neuspěje ve vládě, zkusí to přes poslance v parlamentu.

Podle Maláčové někteří ministři z koaliční strany ANO nepracují tak, jak mají, a neplní své úkoly, na kterých se vládní strany shodly, a tak je třeba konat. Jeden by skoro řekl, že je to na protestní vystoupení z vlády a z koalice. Nebo aspoň vypracování vlastních dobrých zákonů místo neschopných ministrů. Maláčová ale volí originálnější formu protestu.

Vytvoří paskvil a pak vyhrožuje, že pokud ministři nezačnou pracovat, ublíží tímhle zákonem chudým a jejich dětem. Doufá, že na tom ještě vydělá u voleb. Ukáže svaly a hesla jako „na chudý lid musí být přísnost“ či „každý má, co si zaslouží, tak proč mu pomáhat“ její straně přilákají voliče. Zapomíná ovšem na to, že parketu exemplární přísnost na chudé a znevýhodněné už má zabranou SPD Tomia Okamury a že získávání bodů na úkor chudých dětí tradičně soucitné sociální demokracii ani trochu nesluší.

Marek Hudema

Autor

Marek Hudemamarek.hudema@lidovky.czČlánky
Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku
VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku

Se sychravým zimním počasím se začínají ordinace plnit lidmi s nachlazením. Stačí zvýšená teplota, rýma nebo kašel a často běžíme k lékaři. Přitom si tímto jednáním můžeme více uškodit než pomoci.