Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

HUDEMA: Podivní spojenci. Kurdové nefandí Západu, ale zrada se nevyplácí

Pohled na hranici mezi Tureckem a Sýrií | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na hranici mezi Tureckem a Sýrií | foto: AP Photo

Zrada, Západ zradil své dobré spojence, rozléhá se v médiích poté, co Turecko zahájilo invazi na kurdská území v Sýrii. Vyjádření médií i některých politiků ohledně zrady skvělých spojenců ale nejsou tak docela pravdivá.

Syrští Kurdové, tedy příslušníci ozbrojených milic kurdské Sjednocené demokratické strany, která ovládá větší část syrského Kurdistánu, byli skutečně důležitými spojenci Západu v boji proti islamistům. Bojovali spolu s americkými a dalšími vojáky proti teroristické organizaci Islámský stát. Byl to ale sňatek z rozumu, ne z lásky.

Ideologie Sjednocené demokratické strany je směsí marxismu, socialismu, anarchismu a radikální ekologie. Samozřejmě s přimíchaným kurdským nacionalismem. Snem mnoha příslušníků této strany je provedení revoluce nejprve na severu Sýrie a potom na celém světě. Tedy nic, co by bylo dlouhodobě slučitelné se společností uznávající zastupitelskou demokracii, centralizovaný stát chránící práva menšin a tržní hospodářství. Jinak řečeno se Západem.

Ale ani Západ, ani syrští Kurdové neměli příliš na výběr v tom, s kým bojovat proti Islámskému státu, který ohrožoval oba dva. Se syrským diktátorem Asadem to bylo těžké, s Íránem to nešlo, irácká armáda se rozpadala. Vzniklo podivné spojenectví. Kurdové to ale vzali tak, že je USA budou za odměnu chránit i proti jejich tradičnímu nepříteli, Turecku. A Washington je v tom utvrzoval, když zastavil minimálně dvě připravované turecké invaze. Pak přišel obrat. Americký prezident Donald Trump dal od Kurdů ruce pryč a Turecko zaútočilo.

Kurdové to chápou jako zradu – a zrada to je. Co udělají dál, uvidíme. Kromě toho, že se brání invazi Ankary, se mohou dál radikalizovat a skutečně se snažit rozšířit revoluci mimo Kurdistán. Násilně. A zároveň tím „trestat“ zrádce. V USA a možná i v Evropě, pokud se Evropa od Spojených států dostatečně nedistancuje. Zrada, byť podivných spojenců, se prostě nevyplácí.

Marek Hudema

Autor

Marek Hudemamarek.hudema@lidovky.czČlánky
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.