Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

HUDEMA: Ruské řešení. Když máš problém doma, pořiď si válku

Vladimir Putin. foto: ČTK

Chystá se na Ukrajině velká válka? Odpověď je zřejmě ano, jenže to nebude úplně velká válka a ještě to možná bude chvíli trvat. Každopádně představa, že ruský prezident Vladimir Putin se neodváží na Ukrajinu vojensky zaútočit, je stejně mylná, jako že je útok na spadnutí.
  9:19

Na první pohled útok nedává příliš smysl. Moskva by toho moc nezískala. Celou Ukrajinu patrně stejně neobsadí, navíc na Rusko budou uvaleny další mezinárodní sankce, což zrovna nepomůže jeho ekonomice. Současná situace vypadá naopak pro Rusko příznivě. Ukrajina má na svém území ozbrojený konflikt s Moskvou podporovanými separatisty a existují tam proruské síly. Západ Ukrajinu podporuje, ale ne dostatečně, takže to vytváří problémy jak na Západě, tak na Ukrajině.

Na Donbasu hoří Ukrajině půda pod nohama. Návrat odtržených částí už podle místních není možný

Jenže Moskva a ruský prezident Vladimir Putin to asi vidí jinak. Zdá se mu, že přichází o část vlivu na Ukrajině, kde tamní prezident zasáhl proti proruským oligarchům. Doma není tak populární, jak by si přál, na podzim zemi čekají parlamentní volby a na povrch může vyplout nespokojenost části obyvatel s režimem. Zároveň si myslí, že nový americký prezident Joe Biden není takový „tvrďák“, jak se tváří, a Kyjevu nepomůže.

Pak je nejlepším řešením, jak zvýšit svoji popularitu, vojenská akce na „ochranu“ Rusů v zahraničí. Nebo získání části, byť ne celého, ukrajinského území. Putin má s takovým postupem už rozsáhlé zkušenosti. V roce 2000 mu druhá čečenská válka pomohla vyhrát volby, v roce 2008 mu zvýšila popularitu válka v Gruzii a v roce 2014 jeho obliba raketově vzrostla díky obsazení Krymu. Takže proč si to nezopakovat?

Velitel ukrajinské armády vyloučil ofenzivu v Donbasu. Hrozí zabití velkého počtu civilistů, řekl

Jen to asi nebude hned. Momentálně se na východní Ukrajině s těžkou technikou moc válčit nedá, step vyschne až tak v polovině května a jde zatím jen o přípravu. Navíc do ruských voleb je ještě daleko. Vojenská akce, pokud tedy Západ Ukrajině nepomůže, přijde tedy nejspíš v létě nebo jako součást plánovaných vojenských manévrů na podzim.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!