Sobota 11. července 2020svátek má Olga 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

HUDEMA: Snižte daně všem! Německo může být u DPH pro Česko vzorem

Koronavirus má vliv i na byznys, na snímku prázdný hotel Olympik na pražském... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koronavirus má vliv i na byznys, na snímku prázdný hotel Olympik na pražském... | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Proti propadu ekonomiky a očekávanému zvýšení nezaměstnanosti po „uzavírkách“ kvůli opatřením proti novému koronaviru se dá bojovat různě. Třeba něco dělat trochu, nebo z gruntu. Například snižování daní.

Pěkně je to vidět i při srovnání Česka a sousedního Německa. Zatímco v Česku schvaluje ve čtvrtek Senát snížení daně z přidané hodnoty u vstupenek na sportovní a kulturní akce a u ubytovacích služeb, v Německu se chystají snížit DPH téměř na vše.

Navíc zatímco u nás se přesunují tyto položky ze sazby 15 procent do sazby desetiprocentní a zůstává tu stále stejně vysoká sazba 21 procent, v Německu snižují vyšší sazbu z 19 procent na 16 a nižší z dosavadních sedmi na pět procent.

U nás by mělo snížení daní prospět hoteliérům, divadlům, kinům a pořadatelům koncertů a sportovních zápasů. Protože ti byli drasticky postiženi umrtvením celé ekonomiky a dosud se nemohou vrátit k normálnímu byznysu.

Jenže postiženi byli téměř všichni. Od výrobců aut po třeba vydavatele novin. Nehledě na to, že je potřeba nakopnout celou ekonomiku a snížení DPH, pokud se promítne do cen, podpoří utrácení, a tím i firmy a pracovní místa. Právě na to sázejí Němci s plánovaným snížením DPH od prvního července.

Podle odborníků se skutečně část zisku ze snížené daně dostane k zákazníkům. Studie vycházející z předchozích snížení DPH v Evropě ukazují, že to podporuje spotřebu i ekonomický růst. A to bychom potřebovali i u nás. Navíc máme tu výhodu, že „díky“ tomu, že máme vyšší DPH než v Německu, můžeme daň snižovat více, a dát tak ekonomice větší impulz než Němci.

Zároveň by nám ale nestačilo snížení DPH jen do konce roku, jak to plánují v Německu. Krátkodobé snížení DPH má totiž podle ekonomů pouze dočasný efekt. Pak následuje fáze šetření. A tu si nemůžeme na začátku příštího roku dovolit. Odborníci předpokládají, že hospodářský útlum bude trvat minimálně rok, možná i déle, a opětovné zvýšení DPH by propad ekonomiky jen podpořilo.

Marek Hudema

Autor

Marek Hudemamarek.hudema@lidovky.czČlánky

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.