Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 16 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

HUDEMA: Špioni a prachy. Británie končí v moderních sítích s firmou Huawei

Huawei | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Huawei | foto: Reuters

Podezřelá ze špionáže, morálně pochybná, ale spolehlivá a levná. Tak by se dalo popsat vnímání čínské firmy Huawei na Západě, a z toho plynoucí problémy.

Média o firmě tvrdí, že pomáhá Pekingu s kontrolou koncentračních táborů pro menšiny a je podezřelá, že pracuje jako rozvědčík pro čínskou vládu. Důkazy chybí, byť je firma na západní poměry neprůhledná a nepřímo přes odbory jako akcionáře ji řídí čínská komunistická strana. Na druhou stranu, jako dodavatel telekomunikačních komponentů či mobilů je Huawei spolehlivá, levná a obtížně nahraditelná.

Co s tím? Vlády jednotlivých zemí obvykle používají postup typu „aby se vlk nažral a koza zůstala celá“. Omezují použití zařízení firmy. Hlavně tam, kde se může dostat ke státnímu tajemství nebo ovládnout chod klíčových firem či infrastruktury.

Často to ale nestačí a stále zůstávají nějaká zadní vrátka. Britská vláda proto včera sáhla k radikálnímu kroku a zakázala využití technologie firmy Huawei v nejnovějších telekomunikačních sítích páté generace. I když to bude něco stát.

Nařizuje tím i soukromým firmám, jak se mají chovat. Ovšem jinak to nejde. Podnikatele špionáž moc nezajímá, byť je často zaměřená proti nim. Stejně tak je nezajímá kritika, že Huawei svou technikou napomáhá potlačování lidských práv v Číně. Peníze nesmrdí.

Dobře je to vidět na tom, že firmy, jimž spolupráci s Huaweií zakázala jejich vláda, nahrazují jiné z dalších zemí. Nedávno tak například český Seznam oznámil, že jeho aplikace nahradí v telefonech firmy Huawei ty původní americké společnosti Google.

Marek Hudema

Autor

Marek Hudemamarek.hudema@lidovky.czČlánky

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...