Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

HUDEMA: Špioni a prachy. Británie končí v moderních sítích s firmou Huawei

Huawei | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Huawei | foto: Reuters

Podezřelá ze špionáže, morálně pochybná, ale spolehlivá a levná. Tak by se dalo popsat vnímání čínské firmy Huawei na Západě, a z toho plynoucí problémy.

Média o firmě tvrdí, že pomáhá Pekingu s kontrolou koncentračních táborů pro menšiny a je podezřelá, že pracuje jako rozvědčík pro čínskou vládu. Důkazy chybí, byť je firma na západní poměry neprůhledná a nepřímo přes odbory jako akcionáře ji řídí čínská komunistická strana. Na druhou stranu, jako dodavatel telekomunikačních komponentů či mobilů je Huawei spolehlivá, levná a obtížně nahraditelná.

Co s tím? Vlády jednotlivých zemí obvykle používají postup typu „aby se vlk nažral a koza zůstala celá“. Omezují použití zařízení firmy. Hlavně tam, kde se může dostat ke státnímu tajemství nebo ovládnout chod klíčových firem či infrastruktury.

Často to ale nestačí a stále zůstávají nějaká zadní vrátka. Britská vláda proto včera sáhla k radikálnímu kroku a zakázala využití technologie firmy Huawei v nejnovějších telekomunikačních sítích páté generace. I když to bude něco stát.

Nařizuje tím i soukromým firmám, jak se mají chovat. Ovšem jinak to nejde. Podnikatele špionáž moc nezajímá, byť je často zaměřená proti nim. Stejně tak je nezajímá kritika, že Huawei svou technikou napomáhá potlačování lidských práv v Číně. Peníze nesmrdí.

Dobře je to vidět na tom, že firmy, jimž spolupráci s Huaweií zakázala jejich vláda, nahrazují jiné z dalších zemí. Nedávno tak například český Seznam oznámil, že jeho aplikace nahradí v telefonech firmy Huawei ty původní americké společnosti Google.

Marek Hudema

Autor

Marek Hudemamarek.hudema@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Máte doma malého sportovce, alergika anebo chlupy pouštějící zvíře? A jaký používáte vysavač?
Máte doma malého sportovce, alergika anebo chlupy pouštějící zvíře? A jaký používáte vysavač?

Preferujete sáčkové nebo bezsáčkové modely vysavačů? Je pro vás nejdůležitější nízká hlučnost nebo extra výkon? Nový sortiment vysavačů Bosch...