Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

HUDEMA: Turisté, plaťte! Vstupné do hor by pomohlo přírodě i ekonomice

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Je léto, čas dovolených, a tak i čas vyrazit do přírody. Obdivovat „divočinu“ a zažít to, na co není v pracovním shonu čas. Výsledek této logické úvahy? Něco, co stále více připomíná pobyt v přecpaném autobusu a podílí se na devastaci právě té obdivované přírody. Stačí jen připomenout nacpané cesty v Krkonošském národním parku.

A bude hůř. Počet turistů toužících spatřit chráněnou přírodu se zvyšuje. Nejen místních, ale s rostoucím bohatstvím kdysi chudších zemí i zahraničních. Hodně se mluví o cestování Číňanů (v Česku loni vzrostl meziročně jejich počet o víc než čtvrtinu), jsou vidět i Indové a přibývá třeba Poláků.

Co s tím? Pokud nechceme prosazovat neomezené právo na využívání přírody pro každého kdykoliv a zdarma až do jejího zničení, nezbývá než přistoupit na regulace a poplatky. Podobně jako na polské straně Krkonoš. V pondělí se tam v jednom směru kvůli přetlaku turistů zavírá jednosměrně jako už několik let jedna z cest na Sněžku a už nějakou dobu vybírají Poláci od turistů menší obnos za vstup do svého národního parku.

Ideální by byla nejspíš kombinace obého, tedy omezený počet vstupenek na den za menší sumu. Či stanovit výši vstupného podle toho, jaký je v jakém období o místo zájem a jak je příroda citlivá na lidskou přítomnost. Návštěvnost by se tak časově „rozprostřela“. Neomezený vstup za nízký poplatek totiž občas postrádá regulační funkci. Jak ukazuje případ části Adršpachu, kde nezabránil doslova turistickým zácpám. Stejně jako striktní zákazy, jež nebrání některým zvědavcům zabrousit do „zakázaných“ partií Krkonoš.

Tvrzení, že je to otázka mnoha let politické diskuse a že na to lidé nejsou připraveni, je nesmyl. O zpoplatnění vstupu do částí chráněných Krkonoš se mluví asi 15 let a místní politici byli pro. Ostatně jde o dlouhodobé zachování přírody, z toho plynoucího turismu a s tím souvisejícího živobytí místních. Ekonomické studie zas ukazují, že lidé jsou ochotni za návštěvu zachovalé přírody platit. Není nač čekat.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!