Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
13. listopadu 2019 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

HUDEMA: Unijní právo vědět. Označování izraelských potravin má i temnou tvář

Izrael - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Izrael - ilustrační foto. | foto: ČTK

Na potravinách pocházejících z izraelských osad na okupovaných palestinských územích musí být napsáno, odkud jsou. Například, že jsou právě z izraelských osad. Rozhodl o tom včera Soudní dvůr Evropské unie. Odpůrci Izraele a jeho osadnické politiky se radují, židovské organizace ale varují před růstem antisemitismu. Proč tolik emocí kolem naprosto racionálního rozhodnutí?

Podle evropských pravidel má být na potravinách uvedena země původu a případně i konkrétní místo původu. Aby si spotřebitel mohl vybrat, co chce kupovat. Podle toho, zda se mu potraviny z takových míst zdají zdravé či nezdravé, zatěžující či nezatěžující přírodu a také podle „etických hledisek“ a „dodržování mezinárodního práva“.

Evropský soud proto rozhodl, že výrobky z izraelských osad na Západním břehu a na Golanech musejí být označeny jako výrobky z těchto osad. Ne z Izraele. Protože osady neleží na mezinárodně uznaném území Izraele, a tak zboží z nich nemůže být označeno jako izraelské. Konec, tečka, jasná věc.

Problém je ale v tom, že existuje Hnutí bojkot, stažení investic a sankce (BDS) a další podobné organizace, které se snaží blokovat prodej zboží z osad případně z celého Izraele, a tím dosáhnout změny izraelské politiky vůči Palestincům. Což by nevadilo, kdyby zástupci a podporovatelé těchto organizací občas nepronášeli antisemitské výroky. A nepodněcovali nenávist vůči „Židům a milovníkům Židů“ a nevyvíjeli tlak na firmy i jednotlivce hraničící s vydíráním.

Jasné označení výrobků z židovských osad jim teď usnadní práci. A opět, nejde o to, že půjde lépe vyzývat zákazníky, aby nekupovali zboží z osad. Na to má každý právo. Jde o to, že půjde lépe tlačit na dovozce a prodejce takového zboží. A protože v mnoha evropských zemích úřady i společnost takový nátlak tolerují, může jinak správné rozhodnutí evropského soudu pozici lidí obchodujících s potravinami z osad významně zhoršit a podpořit i antisemitismus.

Marek Hudema

Autor

Marek Hudemamarek.hudema@lidovky.czČlánky
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním
DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním

Ještě vám chybí dárek pro milovanou babičku a přemýšlíte, co jí nadělit pod stromeček? Připravili jsme pro vás malou inspiraci.