Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

HUDEMA: Unijní právo vědět. Označování izraelských potravin má i temnou tvář

Izrael - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Izrael - ilustrační foto. | foto: ČTK

Na potravinách pocházejících z izraelských osad na okupovaných palestinských územích musí být napsáno, odkud jsou. Například, že jsou právě z izraelských osad. Rozhodl o tom včera Soudní dvůr Evropské unie. Odpůrci Izraele a jeho osadnické politiky se radují, židovské organizace ale varují před růstem antisemitismu. Proč tolik emocí kolem naprosto racionálního rozhodnutí?

Podle evropských pravidel má být na potravinách uvedena země původu a případně i konkrétní místo původu. Aby si spotřebitel mohl vybrat, co chce kupovat. Podle toho, zda se mu potraviny z takových míst zdají zdravé či nezdravé, zatěžující či nezatěžující přírodu a také podle „etických hledisek“ a „dodržování mezinárodního práva“.

Evropský soud proto rozhodl, že výrobky z izraelských osad na Západním břehu a na Golanech musejí být označeny jako výrobky z těchto osad. Ne z Izraele. Protože osady neleží na mezinárodně uznaném území Izraele, a tak zboží z nich nemůže být označeno jako izraelské. Konec, tečka, jasná věc.

Problém je ale v tom, že existuje Hnutí bojkot, stažení investic a sankce (BDS) a další podobné organizace, které se snaží blokovat prodej zboží z osad případně z celého Izraele, a tím dosáhnout změny izraelské politiky vůči Palestincům. Což by nevadilo, kdyby zástupci a podporovatelé těchto organizací občas nepronášeli antisemitské výroky. A nepodněcovali nenávist vůči „Židům a milovníkům Židů“ a nevyvíjeli tlak na firmy i jednotlivce hraničící s vydíráním.

Jasné označení výrobků z židovských osad jim teď usnadní práci. A opět, nejde o to, že půjde lépe vyzývat zákazníky, aby nekupovali zboží z osad. Na to má každý právo. Jde o to, že půjde lépe tlačit na dovozce a prodejce takového zboží. A protože v mnoha evropských zemích úřady i společnost takový nátlak tolerují, může jinak správné rozhodnutí evropského soudu pozici lidí obchodujících s potravinami z osad významně zhoršit a podpořit i antisemitismus.

Marek Hudema

Autor

Marek Hudemamarek.hudema@lidovky.czČlánky
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!