Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

HUDEMA: Válka tankerů. Napětí s Íránem ohrožuje i Evropu

Názory

  8:06
Někdy země sklouznou na okraj války i přes něj, ani nevědí jak. A ostatní jen hledí na následky, které se najednou objeví tisíce kilometrů daleko. Právě tohle se málem stalo tento týden v Hormuzském průlivu, tedy vodní cestě vedoucí z Perského zálivu. Britská vojenská fregata tam namířila své zbraně na íránská plavidla, která se prý pokusila zadržet tanker British Heritage plující pod britskou vlajkou.

Íránci se nakonec stáhli poté, co je varovala loď britského námořnictva HMS Montrose. (Ilustrační fotografie lodi z roku 2012.) foto: Reuters

K výstřelům nechybělo mnoho, což by vedlo k ozbrojené konfrontaci mezi Velkou Británií a jejími spojenci včetně USA na jedné straně a Íránem na druhé. Už proto, že napětí by se v oblasti dalo krájet a nejde o první útok na tankery ve vodách sousedících s Íránem. Američané tvrdí, že Íránci – i když to popírají – zaútočili už v květnu a červnu na ropné tankery v Perském zálivu poblíž Spojených arabských emirátů.

Britská policie zadržela kapitána íránského tankeru na Gibraltaru

Snaha poškodit ropné tankery je zřejmě reakcí Teheránu na tlak ze strany USA (Washington chce Írán sankcemi donutit k tomu, aby se vzdal svého jaderného programu i mocenských ambicí na Blízkém východě) a na britské prosazování mezinárodního embarga vůči Sýrii, která je spojencem Teheránu (Britové nedávno zadrželi íránský tanker s ropou pro Sýrii).

I nepřiznanými útoky mohou totiž Íránci zvýšit riziko pro ropné tankery a tím – protože tudy proudí třicet procent po moři přepravované ropy – i její celosvětovou cenu. Pokud by došlo na skutečné boje, byl by cenový skok ještě vyšší. Ajatolláhové v Íránu doufají, že tím poškodí ekonomiku USA a jejich spojenců. Včetně Evropy.

Evropané přitom ale paradoxně příliš nemohou spoléhat na to, že situaci automaticky vyřeší hlavně americká vojenská síla, jako tomu bylo v minulosti. Dodávky ropy z Blízkého východu už nejsou pro USA tak důležité jako dřív. Americký prezident Trump sází při tlaku na Írán spíš na leteckou sílu a ekonomické sankce. A konečně řekl, že pokud chce někdo chránit ropné cesty, měl by se vojenské operace sám zúčastnit nebo si na ni aspoň připlatit. Což se nikomu nechce.

Autor: