Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

HUDEMA: Vítězní Starostové zatřesou Senátem i opozicí. Měli by si říct o post šéfa

Šéf hnutí STAN Vít Rakušan. foto: MAFRA

Vítězem letošních senátních voleb je jednoznačně hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Získalo ve volbách nejvíc nových senátorů a bude mít v Senátu zdaleka největší klub. Odrazí se to jak na vedení Senátu tak na vytváření příštích opozičních koalic.
  5:00

STAN získalo navíc sedm nových senátorů a jeho čtyři staří senátoři obhájili svůj mandát. Není divu, že to předseda starostů Vít Rakušan považuje za průlomový úspěch. Hnutí STAN totiž zastínilo v opozičním táboře všechny konkurenty, tedy ODS, kdysi sesterskou TOP 09, i Piráty. Není divu, že se objevily úvahy o tom, že STAN by mělo získat místo předsedy Senátu, které dosud drží Miloš Vystrčil z ODS.

Šéf Starostů Rakušan sice prohlásil, že to nechá na senátorském klubu, ale Starostové by si o něj měli říci. Jde o viditelnou osobu, která jim pomůže se zviditelnit a tím si i zlepšit pomoci v parlamentních volbách příští rok.

Předseda ODS Petr Fiala, který doufá, že Vystrčil by mohl své místo ustát. Protože je podle něj „vynikajícím reprezentantem České republiky i Senátu“, kterého uznává celá opozice, zřejmě doufá marně.

Největší vinu na tom má sám Vystrčil. Podpořil totiž v letošních senátních volbách senátora Ivo Valentu, bývalého sponzora ODS. Valenta vydělává na hazardu, spoluvlastní dezinformační web Parlamentní listy a byl odsouzen na korupci, což komentoval slovy, že každý správný chlap mám mít nějaký škraloup. Vystrčilova aureola Mirka Dušína, čestného demokrata nehledícího na peníze, kterou získal svojí cestou na Tchaj-wan, tím dostala zásadní ránu.

Výhra STAN je navíc ukázkou síly, která posílí postavení hnutí ve formujícím se volebním opozičním bloku nebo blocích mířících do Poslanecké sněmovny. Zatím to přitom pro Starosty nevypadlo moc růžově. Byli totiž vnímáni jako strana lokální úrovně, takže vedení celé opozice si nárokovala ODS a její liberální (či levicové) části Piráti. Teď to ale vypadá, že STAN je třeba brát vážně i v celostátní politice.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat