7. září 2017 1:47 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Léto v Hustopečích patřilo vínu, kultuře i poznávání

Krojovaný průvod | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krojovaný průvod | foto: FOTO MAGDA HÁJKOVÁ

HUSTOPEČE (Jihomoravský kraj) Naše šestitisícové město v samém srdci jižní Moravy, bývá výjimečné už jen tím, že celé léto pořádá mnoho kulturních a poznávacích akcí s chutí kvalitních vín na rtech. Zajímají se o ně jak místní obyvatelé, tak turisté, kterých jsou za celé léto tisíce. Uspořádali jsme řadu akcí pro dospělé i pro děti. Dovolím si popsat v časovém sledu nejdůležitější z nich, ať se můžete vnořit do naší letní nálady, nebo se inspirovat pro návštěvu na příští rok. Jde totiž většinou o akce, které se u nás staly již tradicí.

Hru Poznej Hustopeče! uvádím na prvním místě, neboť to byla naše letošní první novinka. Tematicky šlo o akci kulturně-sportovně-vzdělávací pro děti i dospělé. Hra děti i s jejich rodiči provedla městem a plněním úkolů zábavnou formou z něj ukázala to nejzajímavější. Všichni úspěšní řešitelé dostali zaslouženou odměnu v místním Turistickém informačním centru.

Další novinkou bylo oficiální zahájení léta – Hustopečský slunovrat s vínem. Místní vinaři otevřeli o jedné z nejkratších nocí sklepy a pochlubili se návštěvníkům svou produkcí. Cimbálová muzika, rituály Svatojánské noci a recese v podobě hašteření vinařů z pravého a levého břehu místního potoku Štinkovka dodaly akci jedinečnou atmosféru. Slunovrat byl současně bránou k Letním otevřeným sklepům. Do těch zvali hustopečští vinaři hosty po všechny prázdninové podvečery.

Tradiční festival Pod širým nebem přinesl šest divadelních her, dvě cimbálové muziky, swing i jazz. Účinkující hráli pod otevřenou noční oblohou na nádvoří renesančního domu U Synků a diváci vše sledovali se sklenkou dobrého vínka v ruce. Teplé počasí a české filmy zajistily vyprodané letní kino Pod ořechem. A víno tady v tropických vedrech vystřídalo pivo z místního pivovaru. Ve druhé polovině srpna mají své pevné místo v kalendáři akcí již tradičně krojované hody. Ty letošní připadly na třetí srpnový víkend a nesly se v duchu hojnosti a bujarého veselí.
A v závěru léta hrála prim opět vína. Tentokrát ta nejlepší z vinohradů Velkopavlovické vinařské podoblasti. Hustopeče hostily již potřetí nominační kolo Národní soutěže vín, ve které téměř šest stovek přihlášených vzorků bojovalo o umístění ve valtickém Salónu vín. Návštěvníci je ochutnali poslední srpnovou sobotu. Mohli také prožít tradiční obřad Zarážení hory, který je předzvěstí sklizně hroznů ve vinohradech.

Letošní léto se v Hustopečích skutečně vydařilo. Nesčetné množství turistů i místní občané si užívali turistiky, cykloturistiky, vodních radovánek v místním aquaparku, kultury, vína i místní mandlovice.

Mám pocit, že jsem se zde málo věnovala sportu. Proto jen vyzdvihnu všechny sportovce, rekreační i profesionály, kteří nonstop využívali naše cyklostezky a přenádhernou přírodu.

Aktuální informace naleznete vždy na www.hustopece.cz nebo na facebooku města.

HANA POTMĚŠILOVÁ, starostka města Hustopeče, Sdružení nestraníků

HANA POTMĚŠILOVÁ, starostka města Hustopeče, Sdružení nestraníků

HANA POTMĚŠILOVÁ, starostka města Hustopeče, Sdružení nestraníků

Najdete na Lidovky.cz