Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

KOREN: Terorismus a kultura násilí

Vraždy

  13:56
PRAHA - V pondělí 18. dubna otřásl jeruzalémskou ulicí Derech Hebron výbuch autobusu, který zranil na 21 osob. Dva cestující jsou zraněni velmi těžce a leží v nemocnici v kritickém stavu. Výbuch otřásl Jeruzalémem také v přeneseném smyslu. Po intenzivním vyšetřování potvrdili experti izraelské policie, že se jednalo o explozi nástražného zařízení, tedy teroristický čin.

Velvyslanec státu Izrael v České republice Gary Koren foto: Izraelské velvyslanectví

V souvislosti s ním vydal prezident Reuven Rivlin následující prohlášení: “V takový den je nám všem jasné, že boj s terorismem nemá konce. Budeme pronásledovat každého a dosáhneme na všechny, kdo nám chtějí ublížit, a to až do té doby, než bude nastolen klid.” Prohlášení prezidenta Rivlina naleznete zde.

Premiér Netanjahu dodal, že Izrael si s těmi, kteří jsou za bombový útok zodpovědní, “vyrovná účty”. Podobný útok zažil Izrael naposledy před čtyřmi lety a já se ptám, co vede pachatele takových činů k tomu, aby se sebrali a šli zabít jiného člověka. Člověk se přeci jako terorista nerodí. Známý filozof 18. století, Jean-Jacques Rousseau, přinesl lidstvu myšlenku, že lidská povaha je v podstatě dobrá, v důsledku čehož se žádná lidská bytost nerodí s touhou ničit nebo zabíjet. Žádné dítě se ráno neprobudí a zničeho nic nedotane chuť ubližovat ostatním. Co však stojí za tím, že se z nevinných dětí stanou v dospělosti vrazi, kteří jsou z náboženských, politických nebo jiných ideologických důvodů ochotni zabít člověka? Z velké části za to může především úroveň vzdělávání a prostředí, ve kterém tyto děti vyrůstají.

PETRÁČEK: Být jako Izrael. Odvážíme se profilovat lidi podle rizikových skupin?

Dnešní děti a mladí lidé jsou silně ovlivněni sociálními médii a řadou internetových informačních kanálů, to je známá věc. Stejně tak je nám už dnes známo, že snadno dostupné informační sítě jsou zneužívány všemožnými hnutími, které jejich prostřednistvím přispívají k radikalizaci mas i jednotlivců. A nyní k faktům, která stojí za touto vlnou násilí. Nikdo se nerodí teroristou.

Přesto bývá jeden aspekt radikalizačního procesu často přehlížen – úloha politických představitelů, institucionálních pedagogů a náboženských vůdců. Ve chvíli, kdy se přední osobnosti společnosti rozhodnou zneužívat terorismu či jiných forem nezákonného násilí k dosažení vlastních politických cílů, začnou využívat státního a vzdělávacího aparátu k podněcování společnosti k násilným činům a glorifikovat ty, kdo takové činy páchají, a zdrží se jakéhokoliv odsouzení podobného chování.

Dvacáté století se stalo svědkem příliš mnoha podobných vražedných zkázonosných politik. Na dnešním Blízkém východě tuto politiku praktikuje palestinské vedení. Palestinští náctiletí útočníci stylizující se do role „osamoceného vlka“ útočí noži, střelnými zbraněmi a automobily na izraelské civilní obyvatelstvo, zatímco Palestinská samospráva veřejně takové činy podporuje oslavováním útočníků namísto toho, aby odsoudila vraždy nevinných. Děti od 13 do 16 let nedisponují přirozenou potřebou uchopit kuchyňský nůž a pobodat zcela neznámého kolemjdoucího.

Ty samé palestinské děti ale od útlého dětství poslouchají, jak jejich učitelé a politici oslavují vraždy Židů a glorifikují ty, kdo teroristické činy páchají. Roky jejich dětství jsou naplněny nenávistí, počínaje dětskými pořady na oficiální televizním kanálu Palestinské samosprávy, jako je tento.

Šestnáctiletý Murad Bader Abdullah Adais zosobňuje přesně takový příklad mladého Palestince. V lednu 2016 zavraždil Dafnu Meirovou, osmatřicetiletou matku šesti dětí, kterou nikdy předtím ani nepotkal. Nenáviděl ji pouze kvůli tomu, že byla Židovka, přesně podle opovrženíhodných hodnot, ve kterých byl vychován. Zatímco v normálních zemích není zacházení se zbraní běžnou denní činností dětí školou povinných, náplň mnoha palestinských letních táborů tvoří nošení uniforem a pseudovojenská cvičení, která mají naučit, jak zabíjet Židy. Další ukázku si můžete přečíst zde.

Glorifikaci těch, kteří si zvolili cestu teroru, s velkou chutí podporují i palestinská média. Posledním vůli teroristů se dostává v tamních médiích prominentního postavení, stejně jako jejich rodinám, které díky teroristickým činům svých členů získávají společenskou vážnost spojenou i s finanční podporou od Palestinské samosprávy a Organizace pro osvobození Palestiny. Pachatelé uvěznění v izraelských vězeních dostávají jakousi “mzdu” a rodiny “šahídů”, teroristů, kteří přišli při svých činech o život, dostávají finanční kompenzaci. V prostředí, kde se po teroristech pojmenovávají ulice, se nový sebevražedný atentátník zrodí velmi snadno.

Velvyslanec státu Izrael v České republice Gary Koren

A co na to vše říká oficiální vedení Palestinské samosprávy? K ostrému odsouzení útoků se nemá. Rozhodně ne s takovou vervou, s jakou k dalším akcím proti Židům provokuje a přilévá jen další olej do už tak velkého ohně a. Sám prezident Abbás prohlásil v oficiálním médiu Palestinské samosprávy toto: “Vítáme každou kapku krve, která skropila Jeruzalém. Je to čistá krev. Krev prolitá pro Alláha. S pomocí Alláha každý mučedník dosáhne ráje... (Židé) nemají právo zneuctít svými špinavými chodidly (mešitu al-Aksá).” (Zdroj: oficiální televizní kanál Palestinské samosprávy, 16. 9. 2015)

Nevěřím, že teror, kterému Izrael čelí už tolik let, je přirozeným důsledkem chudoby, frustrace a vysoké nezaměstnosti Palestinců. Tento teror je výsledkem nenávistné a neustále upevňované ideologie. Alternativa však existuje, dokonce se nabízí. Mír mezi Palestinci a jejich izraelskými sousedy bude dosažen v okamiku, kdy se vedení Palestinské samosprávy vzdá své desítky let trvající politiky podněcování nenávisti vůči Židům a namísto toho se začne svůj lid směřovat ke skutečné koexistenci s jeho židovskými sousedy, se kterými je mu souzeno žít bok po boku.

Izrael také očekává, že prezident Abbás dostojí svým nedávným prohlášením, že se setká s premiérem Netanjahuem, pokud k tomu bude vyzván, a přijme premiérovo pozvání k rozhovorům. Izrael je připraven a ochoten dojednat skutečný a trvalý mír a chce s prezidentem Abbásem spolupracovat na ukončení palestinské kampaně podněcování k vraždám Izraelců.

Autor: