Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Jablonec letos nabídne levné teplo

Teplárna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Teplárna | foto: ARCHIV RADNICE

JABLONEC (LIBERECKÝ KRAJ) Jednou z největších investičních akcí tohoto roku bude dokončení modernizace teplárenské soustavy instalací pěti kogeneračních jednotek.

Není tomu tak dávno, co místní teplárna patřila mezi nejdražší zdroj tepla v republice. Zastaralá infrastruktura a stoupající ceny způsobily masivní odchody zákazníků, ve městě přibývalo komínů a individuálních kotelen. Město se proto v roce 2013 rozhodlo centrální zásobování teplem zachránit a teplárnu převzala městská společnost Jablonecká energetická. Ihned začala s modernizací a revitalizací soustavy. Již koncem roku 2016 se díky tomu cena snížila asi o třetinu azákazníci se začali vracet.

V letošním roce proběhne ve čtyřech plynových kotelnách instalace pěti kogeneračních jednotek, které současně vyrábějí teplo i elektřinu. Díky tomu jsou vysoce efektivní a zároveň šetří životní prostředí. Věříme, že nám pomohou stabilizovat ceny tepla i do budoucnosti na velmi konkurenceschopné úrovni. Již pro letošní rok jsme mohli zachovat ceny tepla na stejné úrovni jako loni, přestože jinde v republice teplárny kvůli stoupajícímu tlaku na ekologii zdražují.

Věříme, že to přiláká ty zákazníky, kteří se z důvodu vysokých cen odpojili od teplárenské sítě apořídili si vlastní kotelny. S instalací kogeneračních jednotek plánujeme začít ihned po skončení topné sezóny, tak aby mohly vtopné sezóně 2020/2021 nastoupit do služby v plné polní. Na projektu za téměř 80 milionů korun spolupracujeme s ČEZ Energo, dceřinou společností ČEZ ESCO. Již před několika lety jsme si totiž vyzkoušeli spolupráci s jinou firmou z rodiny ESCO na zajímavém projektu energetických úspor. Společně jsme zmodernizovali energetické hospodaření 12 mateřských a základních škol, městské knihovny, bazénu a sportovní haly, přičemž město nemuselo dát téměř ani korunu. Investice se totiž splácí z dosažených úspor, které činí jednotky milionů ročně. Věřím, že podobně spokojeni budeme i s kogeneračními jednotkami.

JIŘÍ ČEŘOVSKÝ primátor Jablonce nad Nisou, ODS

JIŘÍ ČEŘOVSKÝ primátor Jablonce nad Nisou, ODS

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

Parkuj na modré | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Češi parkující v centru Prahy na takzvaných modrých zónách zkoušejí fígl, jak nezaplatit za parkovné svého auta ani...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...