Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Investicemi do městských budov ušetříme za energie čtyři miliony ročně

Starostové píší

  1:08
JABLONEC NAD NISOU - Na radnici v našem městě se už od roku 2011 zabýváme tím, jak snížit spotřebu energií v městských objektech a využít potenciál úspor, který se zde nabízí. Energetická náročnost zejména školních budov bývá často velmi vysoká, ale rozhodně ji lze snížit. Šli jsme jednak cestou klasického zateplování s podílem evropských dotací a jednak jsme uvažovali o úsporných opatřeních, jejichž realizace nezatíží městskou pokladnu.

V Jablonci se drží hesla, že nejčistší a nejlevnější energie je ta, kterou nespotřebujeme. foto: Archiv Jablonce nad Nisou

S cílem ušetřit za energie a přispět k lepšímu životnímu prostředí jsme vloni vytipovali celkem 15 městských objektů, kde provedeme řadu energeticky úsporných opatření. Jedná se především o modernizaci hospodaření teplem včetně systému individuální regulace teploty v jednotlivých místnostech. Opatření jsou v konkrétních případech v souladu s probíhající revitalizací jablonecké teplárenské sítě. Ta spočívá v řízeném rozpadu sítě centrálního zásobování teplem a přechodu na moderní lokální kotelny. Úprav se postupně dočkají plavecký bazén, městská hala, knihovna, osm základních škol a čtyři mateřinky. Dnes se jedná o objekty velmi náročné z hlediska spotřeby energií. Energeticky úsporná opatření ve spojení se zateplením, které sníží tepelné ztráty o desítky procent, radikálně srazí náklady na energie – ročně díky tomu uspoříme 3,8 milionu korun.

Nejde samozřejmě o levnou investici. Realizace úsporných opatření v městských budovách vyjde na více než 31 milionů korun. Tuto částku ale nejdříve celou uhradí dodavatel - rozhodli jsme totiž využít metodu EPC, (Energy Performance Contracting) která spočívá v tom, že investice do úsporných opatření hradí dodavatel, a město je následně splácí z provozních úspor vzešlých z opatření. Znamená to, že investice nezatíží městský rozpočet a zároveň máme od dodavatele, firmy ENESA patřící do Skupiny ČEZ, smluvně garantované, že očekávané úspory energií skutečně dosáhneme.

Držíme se otřepané fráze, že nejčistší a nejlevnější energie je ta, kterou nespotřebujeme. Celosvětově prý města a obce spotřebovávají více než 67 procent energie a produkují 70 procent emisí. Uvědomujeme si, že v sousedství Chráněné krajinné oblasti Jizerských hor musíme fungovat v souznění s přírodou. Pokud chceme krásnou krajinu Jizerských hor uchovat v její unikátní podobě dalším pokolením, je třeba pro to něco udělat.

Petr Beitl, primátor Jablonce nad Nisou, ODS

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!