Neděle 6. prosince 2020svátek má Mikuláš 5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Jak být veřejným hovadem

David Rath | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath | foto: Viktor ChladLidové noviny

PRAHA Politology dlouhodobě zaměstnává otázka, zda je tu místo pro politický střed. Ale existuje ještě ve veřejném prostoru místo pro lidský střed? Poslední dobou se v něm roztahuje čím dál tím víc lidí, kteří nám vzkazují, že kdo není ochoten se chovat jako hovado, nemá nárok.

David Rath přišel s nápadem zveřejnit telefon soudkyně, která rozhodla v neprospěch jeho zdravotnické politiky. Ať si paní soudkyně poslechne, jak se občané dívají na její rozhodování! Chraň bůh, že by někdo chtěl zpochybňovat její nezávislost.

Ale jestli jí třeba přiletí nějaký šutr do okna - každý si přece musí nést následky svých činů.

Že to ještě nikoho nenapadlo! Samozřejmě že napadlo. Napadne to kdekoho třeba v případech, kdy soudce pustí na svobodu nebezpečného násilníka a ten vzápětí někoho zavraždí. Ale kdekdo taky ví, že tomuto impulzu nesmí podlehnout, jinak se jako civilizace strašně rychle ocitáme na šikmé ploše.

Napadá to taky lidi hladové po moci, typicky třeba latinskoamerické demagogy typu Huga Cháveze: proč si dobrovolně ukládat nějaké omezení, když mi z toho nekyne žádná odměna? Proč neakceptovat jen jediné omezení moci: jestli mi to projde?

Ta dobrovolná omezení bývají prastará a nejsme nad nimi zvyklí příliš přemýšlet. Prostě je akceptujeme, nebo případně neakceptujeme. Zkuste hned teď, bez přípravy, někomu vysvětlit, proč nemá nosit šperky z falešného zlata. Pokud si to dosud nemyslel, nebude snadné ho přesvědčit. Nejúčinnější asi bude odpustit si dlouhé řeči a prostě ho upozornit, že většina dospělých lidí je nenosí. A pak ovšem doufat, že je nosit nezačnou.

Balast na hladině
Rath oslovuje ty lidi, kterým připadá myšlenka, že by si mohli pořídit zlaté náušnice za desetinu ceny, oslnivá. Je jich menšina, ale v politice jejich váha roste čím dál tím víc. Jsou balastem na hladině, který je snadné rozvířit a přetáhnout před volbami na tu či onu stranu. Kdo nás před vlivem této patologické menšiny ochrání? Politika ne, protože politici už jsou všichni v té špíně víceméně namočení. A Rathův úspěch je pro ně uhrančivý.

Rozhodně nás před nimi neochrání to, co se tváří jako největší antipod špinavé politiky: současné umění reprezentované počiny, jako je výstava skupiny Czakra v galerii NoD. Ta, kde si můžete vystřelit ze vzduchovky na poslance. Opovržení, jakému se u autorů a předpokládaného publika těší politici, opravdu překračuje běžné meze. Představme si třeba, že by na místě terčů místo poslanců byly podobenky skupiny obyvatel sídliště Janov.
Lidé, kteří by si na ně byli ochotni symbolicky vystřelit, samozřejmě taky existují. Ale střelnici pro ně nikdo neotevře, naopak je honí (po právu, pokud začnou svým emocím dávat manifestační průchod) soudy a policie. Ale u politiků má být skupinová nenávist v pořádku. Proč? Že jsou mocní a mají ochranky?

Za cenu ztrapnění se by bylo možné zkusit organizátorům vysvětlit, že holokaust by nebyl možný bez dlouhodobé, cílené dehumanizace Židů v německé kultuře -systematického proškolování veřejnosti v tom, že zabít Žida není totéž jako zabít člověka, že odhodit civilizační omezení a dát průchod nenávisti a opovržení může být o. k.

A že i když samozřejmě chápeme, že dotyční umělci nenabádají ke skutečnému zabíjení, je možná lepší do takového sousedství výlety raději nepodnikat, byť pánové prožívají své opovržení politiky jako vysoce oprávněné. Ale má smysl o tom debatovat s někým, kdo se vybavil visačkami jako „kurátor“, „katedra výtvarné kultury“ a „umělecká skupina“, a ví toho tedy o lidskosti víc než my všichni dohromady? Takže jediný, kdo umělcům nakonec řekne, že se mu jejich výstava nelíbí, budou politici. Což bude pro umělce jen potvrzení toho, jak jsou dobří.

Rozkopávají zbytky civilizace
Rathovská politika a umění Entrop a střelnic se skvěle doplňují. A vůbec přitom nevadí, že Rath je prý na té střelnici třetí nejprostřílenější. Jedno jako druhé je doména sebestředných demagogů, kteří našli cestu k vyniknutí v tom, že chutě rozkopávají zbytky civilizace, které ještě drží pohromadě, a nemají při tom jiné měřítko než sebe sama. Nereprezentují nás, ale pokud proti nim nedokážeme nic postavit, pak si asi zasloužíme být jejich nehybnými terči.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!