Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Jak Havel vedl Hospodářky a jak Höppner povede Šíp

Názory

  9:21
PRAHA - Trh je v pohybu, poznamenal si výstižně do svého internetového zápisníku Ondřej Höppner, bývalý šéfredaktor bulvárního nedělníku Aha!, stejně zaměřeného SuperSpye a několika dalších „společenských“ titulů.

Václav Havel foto: Lidové noviny

Na začátku tohoto měsíce Höppner dostal důvěru od dalšího vydavatele bulváru. Ve společnosti VltavaLabe-Press, která kromě desítek regionálních Deníků vydává i bulvár Šíp, dostal opět šéfredaktorské místo. A právě jako šéf Šípu bude Höppner čelit zajímavému, nově se formujícímu soupeři.

Na bulvárním trhu se totiž schyluje k fúzi dvou vedoucích deníků - vydavatel stále nejčtenějšího a nejprodávanějšího Blesku s největší pravděpodobností brzy koupí deník Aha! - titul, který podnikatel Pawlowski rozjel před třemi lety jako nedělník s Höppnerem coby šéfredaktorem.

Budit se strachem
Záhy se v listu začaly objevovat jízlivé texty o politicích a na titulní straně věci jako koláž nahého těla s hlavou Anety Langerové. Höppnera krátce nato Pawlowski vyhodil a prý mu řekl, že radši prodělá, než aby se každou neděli budil strachem, co v novinách zase bude.

Budeme dělat inteligentní bulvár, zněl plán pro Aha! přeměněné loni na jaře z nedělníku na deník, který se pak blýskl třeba nápisy „smrt?“ či „potrat!“ vyvedenými zřejmě největšími písmeny, které jakýkoli český bulvár dosud otiskl. Novou redakci Aha! jako deníku z podstatné části vytvořili lidé, které Pawlowski odlákal Blesku, včetně dvou zástupců šéfredaktora. Prodej Aha! do rukou Ringieru tak dává příběhu pikantní nádech.

Šéfredaktor Aha! František Nachtigall a jeho lidé by se ale o místo zatím bát nemuseli. Ke slučování koupených konkurenčních titulů s vlastními přistupují vydavatelé spíš tehdy, mohou-li využít předplatitelský kmen získaného titulu. To je tady nemožné.

Inteligentní bulvár
Zatímco Blesk si předplácí víc než deset tisíc lidí, v téže kolonce se u Aha! skví nula. Dá se tedy čekat, že Ringier aspoň nějaký čas podrží Blesk i Aha! v takové symbióze, aby si tyto dva deníky konkurovaly co nejméně, a
zároveň aby co nejvíc ubíraly Šípu.

Jak dlouho to Šíp ustojí a zda vůbec, záleží i na tom, jak úspěšně v něm Höppner zavede, co v minulých působištích a bulváru obecně považoval za stěžejní - prvek zábavy, jiskření. Reálný základ textů je nezbytný, ale pokud se člověku podaří vtip, dotyčný by se zlobit neměl, zní jeho poučka.

Její platnost si uvědomil i Blesk, naposled ji aplikoval tento týden, když vyhlásil peněžní sbírku na údajně finančně strádajícího předsedu ČSSD Jiřího Paroubka. Ten věc následně korunoval, když podrážděně vyjmenoval své příjmy a sbírku odmítl jako podvod na těch, kdo přispějí, čímž vtip dovedl k dokonalosti.

Bude-li tedy bulvár napříště ohleduplnější v líčení osobních problémů umělců a zároveň důslednější, či dokonce sarkastičtější při popisu poklesků politiků, není to při vědomí, že už dnes chce většina tuzemských čtenářů novin být informována lehčí a zábavnou formou, tak špatná zpráva.

Pohyby na trhu aktivovaly i šéfy Hospodářských novin. Ti ještě předtím, než začne vycházet bezplatný ekonomický deník časopisového vydavatelství Mladá fronta, sáhli k ozkoušenému marketingovému triku: do křesla šéfredaktora na jeden den usadili bývalého prezidenta Václava Havla.

Po Havlovi noviny povede Klaus
Originální není nápad ani volba osobnosti - stejnou věc zkusil The Independent či Vanity Fair s Bono Voxem či v Česku bezplatný 24 hodin s Pavlem Bémem. Sám Havel přitom v televizi propaguje novou podobu týdeníku Respekt.

Přesto třeba hlubší texty o velkých státech, které Česko ovlivňují, zařazení ankety „Zvítězila už pravda a láska nad lží a nenávistí?“ či básní a výtvarných děl přineslo jisté osvěžení a možná i uklidnění těm, kteří jsou znervóznělí světem bleskových informací na internetu a v televizi.

Své heslo dne „odpovědnost jako osud“ však Havel porušil v tom podstatném pro noviny, a sice v odpovědnosti instituce, na jejíž denní pravidelnost a neměnnost některých prvků čtenář spoléhá, a nedostane-li je, cítí se podveden a ztrácí v noviny důvěru.

Poprvé po dvou letech tak vypadl sloupek Miloše Čermáka (k přečtení na extra.cz/blog), který to vzal jako vypovězení smlouvy. Nevyšel ani objednaný text Bohumila Doležala (ten najdete na www.lidovky.cz). 

Alternativu číslu Havla a jeho přátel by mohl přinést Václav Klaus, jenž má Hospodářky brzy vést taky. Jak podotkl novinář Erik Best, Klaus vyhraje, když do novin nepustí ani jednu zmínku o sobě.

Autor: