Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

JANÍK: Turbo u taxikářů nekontroluje nikdo. Opravdu nikdo

Taxi (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Taxi (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

Taxametry se zařízením zvaným turbo (které nelegálně zrychluje počítání jízdného), jsou zlo, které by se mělo vymýtit. Na tom se, patrně s výjimkou části nepoctivých taxikářů, shodnou všichni. A také se shodnou na tom, že by to měl NĚKDO kontrolovat.

Pojďme si udělat krátkou procházku po úřadech a institucích, které se kontrolou taxislužby zabývají. Předem můžu naznačit patrně očekávanou pointu, že ten NĚKDO je ve skutečnosti NIKDO.

Že by měla to, zda řidiči nemají namontované ve vozech ono slavné turbo, kontrolovat firma, u které si objednáte taxi? Ale kdeže. "Já do aut taxikářů vstupovat nesmím, protože to nejsou moje auta, máme je jen nasmlouvaná," tvrdí například šéf známé pražské firmy AAA Radiotaxi Jiří Kvasnička, který má pod sebou více než tisíc vozů. A odkazuje, že by problém měl řešit někdo jiný. 

Člověk by tak nějak očekával, že když už pražská radnice stanovila maximální cenu jízdného v taxíku, tak ji bude také kontrolovat. Ta to sice dělá, ale jen metodou tzv figurantů. Při ní si kontrolor například nalepí falešné fousy a tváří se jako zahraniční turista a pak s napětím čeká, zda jej řidič odhalí, nebo okrade. (S těmi nalepenými vousy si nevymýšlím, jeden bývalý primátor si na tom postavil svou image správňáka.)

ČTĚTE TAKÉ:

Takže živnostenský úřad? "Turbo? Co to je? My kontrolujeme převážně dokumenty. Živnostenské oprávnění, označení vozu a podobně. Žádné technické kontroly vozu ale neděláme," hlásí ochotná paní ze živnostenského odboru jedné z pražských radnic.

Zbývá tedy poslední šance: slovutná Česká obchodní inspekce, která se jinak stará o kdeco, včetně toho, jestli mají vánočni kapři pár chvil před zabitím kolem sebe dostatek vody. Jenomže mluvčí ČOI Daniel Gaidoš zasadil v pondělí v televizních Událostech, komentářích této naději tvrdou ránu. Inspekce sice s pomocí figurantů taxíky kontroluje a v případě předražení může poslat taxametr i na jakousi kontrolu, ale za loňský rok provedla ČOI v Praze 54 (slovy - padesát čtyři) kontrol. A to po hlavním městě jezdí zhruba pět tisícovek taxíků.

"Kdybych byl laik, tak si řeknu, že to není v pořádku," přiznal se v televizi mluvčí ČOI Gaidoš. Tak a teď to jako laici víme.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Pronájem bytu 2+kk 41,6 m2 v Brandýse nad Labem + garážové stání
Pronájem bytu 2+kk 41,6 m2 v Brandýse nad Labem + garážové stání

U nemocnice, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Brandýs nad Labem, okres Praha-východ
12 500 Kč/měsíc