Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

JANÍK: Zemanova velká hra. A to je teprve začátek

Prezident Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman | foto: ČTK

Prezident Miloš Zeman pojal přímluvu za Rusnokovu vládu před poslanci ve velkém stylu. A pro ty, kteří s Milošem Zemanem ne úplně souzní, to nevypadá na úplně šťastnou politickou budoucnost.

Z hlediska krátkodobého prý nebude spěchat s druhým pokusem pro případné sestavování vlády, prý počká jestli se "něco velkého nestane" - a míní tím případné stíhání nějakého dalšího významného politika.

V praxi tak opravdu může ožít Nečasova obava, že o vládě (ne)může rozhodovat parta policejních plukovníků a podplukovníků. A to proto, že na případné obvinění lze čekat libovolně dlouho, zvláště když policie ani státní zastupitelství z principu nekomentují dopředu své chystané kroky. A tak můžeme na nějaké obvinění (přijde-li) čekat třeba až do zimy a pak už nebude stát za to měnit na těch pár měsíců vládu.

ČTĚTE TAKÉ:

A po příštích volbách? To bude teprve něco. Pověří prý sestavením vlády představitele vítězné strany, ať už prý vyhraje kdokoli. Tahle věta sice mířila hlavně někam k duu sociálních demokratů Sobotka-Hašek, ale, bohužel, nejen k nim.

Prezidenti v demokratických časech Česka a Československa měli po volbách často dobrý důvod pověřit sestavením vlády někoho jiného, než právě vítěze voleb. Třeba už jen proto, aby se vlády neujala strana, která nemá šanci vytvořit kabinet. Má smysl připomínat, že například v roce 1935 se kvůli roztříštěnosti ostatních politických stran a proudů v Československu stala vítězem voleb Sudetoněmecká strana? Pro pořádek - kvůli složitému volebnímu systému nakonec získala o jeden mandát méně, než vítězní agrárníci, ale i tak.

Nynější prezident zkrátka rozjel další kolo velké hry, ve které se z dříve aktivních politiků stávají jen statisté, kteří musí čekat na to, jak se Miloš Zeman zachová. Nic jiného jim nezbývá.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...