Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

JANUŠ: Chudáci exekutoři. Bez ironie, jejich povolání je teď za trest

Exekuce - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exekuce - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Exekutory čeká další kolo souboje o samotnou existenci jejich profese. Tuto bitvu s populistickými politiky vedou nyní jen oni, na jejím výsledku by ale mělo záležet všem soudným lidem. Nebo alespoň těm, co si pořád ještě myslí, že dluhy se mají platit.

Vypadá to totiž, že ministerstvo spravedlnosti vydá novou vyhlášku plošně snižující exekutorské odměny. Slibované změny zákona zavádějící povinné zálohy na vymáhání, které mohou výpadky v příjmech vyrovnat, jsou však stále v nedohlednu.

Pokud se to stane, možná půjde o pověstnou poslední kapku. Exekutoři už nyní silně pociťující ekonomické problémy. Kvůli rostoucímu počtu předlužených lidí se zvyšuje i množství nedobytných pohledávek.

Exekutoři je však musejí podle zákona vymáhat tak jako tak. Prakticky na vlastní náklady. Když dojde ještě k popsané změně, nejspíše přestanou mít brzy peníze na cokoliv. Na vymáhání i na platy. A jako podnikatelům jim nezbyde nic jiného než uzavřít své úřady, propustit zaměstnance a nechat na státu, ať se stará.

„Správný“ pohled

Jen podpora v nezaměstnanosti těch propuštěných vyjde podle Exekutorské komory na nějakých 300 milionů korun ročně. Slušné, ale je to vlastně jen detail. Kdo pak bude chtít po dlužnících, aby zaplatili? Jak už se ukázalo v moderní historii, soudy to nezvládnou. Vymahatelnost práva se bude pravděpodobně pohybovat v jednotkách procent.

Jistě, je potřeba se na to podívat tím „správným“ pohledem. Exekutoři přece představují čiré zlo, jsou ztělesněním ďábla na zemi. A vydělávají nekřesťanské peníze na chudácích dlužnících. Podobné hodnocení ale má stejnou vypovídací hodnotu, jako že všichni kradou.

Ano, docházelo a patrně dochází k excesům a patrně i zvěrstvům. Za ty ale mají být trestáni jednotlivci, ne celý stav. Kolektivní odpovědnost totiž stále ještě neexistuje. A když už jsme u těch peněz, začínající exekutoři dnes také nedosahují ani na průměrnou mzdu. Ke všemu je lid z duše nenávidí. Přitom to bez nich v normálním státě nejde. Chudáci exekutoři.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...