Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

JAŠKO: Jen smrt z exšéfa slovenské policie Lučanského hrdinu nedělá

Milan Lučanský. foto: Reprophoto/Facebook Milana Lučanského

Chcete nosit na bundě odznak „All for Milan“? Za tři a půl eura je váš. Jde o nejpříznačnější ukázku toho, do jak absurdních poloh se dostaly reakce na sebevraždu bývalého slovenského policejního prezidenta Milana Lučanského.
  16:42

„All for Jan“ bylo motto širokého společenského hnutí spontánně reagujícího na vraždu novináře Jána Kuciaka. Postupně se rozkryly strašidelné kontexty vraždy. Už dávno je zřejmé, že nešlo o izolovaný zločin. Zvědavý novinář se stal obětí nebetyčné drzosti těch, kdo pro své zájmy ukradli stát a jeho struktury.

Extrémně komplikovaný rok vyvrcholil na Slovensku mimořádnou (a tragickou) nepříjemností. Bývalý policejní šéf spáchal ve vazbě sebevraždu. Byl v ní od začátku prosince kvůli vážným podezřením z korupce.

Bývalá ombudsmanka Šabatová bude prověřovat okolnosti úmrtí slovenského policejního exprezidenta

Měl být součástí „korupčního stromu“. Skupina policistů, prokurátorů, soudců, příslušníků tajných služeb a pochybných podnikatelů měla za peníze zařídit cokoli.

Soudkyně, která rozhodla o vzetí Lučanského do vazby, zdůvodnila své rozhodnutí s lakonickou přesností: „Pro sledované zúčastněné měly být peníze jako sledovaný cíl až na prvním místě.“

Lučanský se zařadil do mimořádně bohaté galerie vazebně stíhaných státních a justičních funkcionářů. Národní kriminální agentura NAKA pracovala intenzivně již od léta. V jiných vězeňských zařízeních čeká na další úkony trestního řízení jeho předchůdce v čele policie Tibor Gašpar, speciální prokurátor Dušan Kováčik, několik soudců a advokátů. Samostatnou zmínku si zaslouží bývalá státní tajemnice ministerstva spravedlnosti Monika Jankovská a miliardář z Penty Jaroslav Haščák.

Seznam jmen je extrémně bohatý. Mnozí z dotyčných se časem budou cítit uraženi – mediální prostor má přece jen své limity a na některé z nich si nevzpomenou ani nejdůslednější novináři.

Ustoupí památce generála i virus?

Takové jsou kontexty. Navzdory nim se část Slováků pustila do budování mýtu o hrdinovi Lučanském. Legenda roste přímo před očima šílenou rychlostí. Její autoři postupně nabírají na odvaze a perverzní invenci.

Začalo to pochybnostmi o tom, jak může prominentní obyvatel vazební cely bez dovolení odejít na „jiný svět“. A jak to bylo s jeho úrazem, k němuž došlo před dvěma týdny, nebyl to první pokus o sebevraždu?

V této fázi šlo o „techniku“. Během silvestrovského večera a novoročního dne se na sociálních sítích probudily stovky analytiků a znalců, mnozí z nich ovlivněni sledováním slavných vězenských příběhů v televizi.

Kdo může za smrt exšéfa slovenské policie? Podle psychologa sebevraždě nic nenasvědčovalo

Najednou již nebyla řeč o jednom z obviněných v korupčním schématu, ale o generálovi Lučanském, přímém, čestném a nekompromisním policistovi.

Postupně se zformoval ucelený a hlučný tábor propagandistů, mediálních hráčů, opozičních politiků a rytířů lidskosti, kteří požadují vyvěsit černou vlajku na ministerstvu a vystavit kondolenční knihy na policejních odděleních. Chtějí dokonce výjimku – hlavní hygienik střežící Slovensko před virem má povolit hromadné rozloučení s generálem.

Věci se nezastavily. Generál Lučanský už stihl být vyhlášen obětí organizované vraždy anebo alespoň obětí inkvizičního pronásledování nové vládní moci. Došlo na hoaxy, falešné fotky i drásající emoce ve statusech Lučanského manželky.

Nejsložitější to má se svým „svatým“ bojem za očištění generála lídr Smeru a bývalý premiér Robert Fico. „Zapomněl“ se na dovolené v Karibiku a zatím ještě nesehnal přiměřeně tmavé sako, aby mohl točit videa oslovující prý oklamané Slováky.

Opatrně ve spravedlivém tažení

Kauza Lučanského sebevraždy přináší s sebou i další politické souvislosti. V jejím důsledku se hovořilo o možném odstoupení šéfky resortu spravedlnosti Márie Kolíkové, která má ve vládě Igora Matoviče pověst kompetentní a výjimečně aktivní i užitečné ministryně.

Opravdu má své reformní ambice obětovat kvůli jednomu obviněnému, jenž nezvládl hraniční životní situaci?

Slovenské vnitro nevyvěsí černý prapor za policejního exprezidenta, který zemřel po pokusu o sebevraždu

Ministryně Kolíková už stihla zformovat 17člennou vyšetřovací komisi. Nechybí v ní novináři ani bývalá česká ombudsmanka Anna Šabatová. Lučanského poslední chvíle v cele bude zkoumat také Marián Kotleba, jemuž rovněž hrozí pobyt v podobném ubytovacím zařízení.

Mnozí Slováci jsou dlouhodobě frustrovaní z Matovičovy vlády. Ta (a především její premiér) ve vztahu k pandemii osciluje mezi neschopností, záchvaty iracionální aktivity a hibernace, kdy nikdo ve státě netuší, zdali vůbec vláda ještě existuje.

V této situaci je téměř nemožné udržet zdravý balanc mezi kritickým naladěním vůči vládě a její podporou, protože alternativa k ní – tábor konspirátorů a generálových fanoušků – je děsivá.

Případ Lučanský upozorňuje na důležitost promyšleného a profesionálního postupu také v tažení, které působí jako spravedlivé a čestné. Odhodlání musí být doprovázeno úctou k pravidlům.

Na druhé straně k důvěryhodnosti nového kultu skutečně nestačí vyrobit odznaky. A už vůbec ne za nekřesťanskou cenu.

Autor je komentátor zpravodajského webu Aktuality.sk.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat