Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jde o kulturnost a vzájemný respekt

Názory

  19:47
Ad LN 4. 2.: Romové chtějí moje vtipy

Quo usque tandem abutere, Catilina, patiencia nostra. Jak dlouho ještě budeš, Kramole, předvádět svoji „tlamu“ na televizní obrazovce? Tak lze také odpovědět Jiřímu Krampolovi, který bez zábran prohlásí o politologovi Jiřím Pehe, že je idiot. A Krampol zdůrazňuje, že není žádné ořezávátko, neboť byl v Americe a tam viděl show, kde si Edgar Murény dělá srandu z Číňanů a nikdo se proti tomu nebouřil. Kdyby byl ten politolog trochu vzdělanější, pokračuje Kramol, tak by věděl, že třeba Jan Werich, když byl v Americe, oslovoval svého černošského kamaráda černá tlamo a on jemu říkal bílá tlamo. Takovou známku si „nevzdělanec“ Jiří Pehe vysloužil od vysoce vzdělaného Jiřího Krampola. Tak trochu to u mne asociuje z minulého režimu, kdy se říkalo,“ když jsi nebyl v Sovětském svazu, tak neraď“.

Vím, že Jiří Pehe nepotřebuje advokáta. Dozajista by se obhájil sám. Ale jak ho znám, tak to bude řešit podle návodu Jiřího Suchého „Malé věci řešme rukou mávnutím“. Nedomnívám se však, že jde o malé věci. Jde o kulturnost a vzájemné respektování. Když  Pehe v emigraci usiloval o návrat demokracie a svobody v naší zemi, tak Jiří Kramol zde běhal ve svazácké košili a schvaloval různé pamflety na zrádce a přisluhovače imperialismu. Nepamatuji, že by se Kramol jinak angažoval při nahlodávání diktatury, v níž jsme každý jinak tomuto režimu asistovali a jinak posluhovali. Proto nejsou jeho vypnutá prsa zas až tak na místě.
Může mít sebevětší úspěch se svou „talk show“ na Primě. Konečně celý ten pořad nedává nejlepší známku českému divákovi. Na čem je vlastně založen? Na tom, že reportér nachytá některé náhodné chodce „na švestkách“ a ti se znemožňují před obrazovkou, což dělá mnohým radost, neboť oni jsou chytřejší.. Jistě by bylo zajímavé, kdyby někdo z dotazovaných položil reportérovi protiotázku, co je to mamlas.

Mohl bych se ptát dál, jak přišel „srandista“ Kramol na to, že je stoprocentní pravda, že Češí mají talent na závist. Závidět mohla jen Naďa Urbánková v oné nádherné písni „ závidím cestám, že mohou někam vézt, závidím mořím prostor a čas a studentům lásku závidím“. Jinak si myslím, že Češi jsou závistiví, ale i štědří. Není potřebné chodit daleko do historie. Stačí jen připomenout zátopy na Moravě v roce 1998 nebo v roce 2003 v Čechách a různé katastrofy v Asii. Projevila se zde sounáležitost a soucítění s lidmi v neštěstí.
Chtělo by se ještě říci, proč toto interwiew vzniklo. Mělo obhájit nešťastné vystoupení premiéra Paroubka v zábavném pořadu. Ten se však obhájil daleko kultivovaněji než „vzdělaný“ Kramol. Jednak nepociťoval ve vtipcích o Romech rasistický podtext a ještě se navíc omluvil, pokud by se někdo domníval, že má rasistické sklony. Bylo to z jeho strany kultivované a patřičné  Podotýkám, že nejsem ani členem, ani voličem ČSSD.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!