Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jediná cesta, jak obhájit na Univerzitě Karlově odměny, je vysvětlit je. Ne vše se dá vylhat

Komentář   15:00
Když v pátek server iDNES.cz zveřejnil, jak vysoké odměny si vyplácelo vedení Univerzity Karlovy v čele s rektorkou Milenou Králíčkovou, která měla loni průměrný plat 293 tisíc korun a ona a kolegium (šestnáct členů) si rozdělili odměny 11,5 milionu korun, většina veřejnosti včetně té akademické se začala ptát, za co tak vysoké odměny jsou. Univerzita se stroze hájí, že její představitelé si odměny zaslouží, protože zvládli náročné měsíce po střelbě na filozofické fakultě.
Rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková na pietním aktu k uctění památky...

Rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková na pietním aktu k uctění památky Jana Palacha u budovy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. (16. ledna 2025) | foto: ČTK

I my jsme se ptali, ale bez detailních odpovědí. Vědět přitom, kde končí veřejné peníze v případě univerzity, je obzvlášť ve chvíli, kdy rektorka řeší kauzu možného střetu zájmů jednoho ze svých podřízených, fungování jeho firem a kdy se o hospodaření školy zajímají auditoři i kriminalisté, důležité a jedním z úkolů novinářů je po těchto informacích pátrat.

Všechno se nedá vysedět

Je v pořádku, že lidé v takových funkcích – o to víc v případě největší a nejstarší univerzity s deseti tisíci zaměstnanci – mají vysoké platy, a i to, že dostanou odměny. Není už ale v pořádku, když odmítají říct, za co konkrétně odměny z veřejných peněz pobírají a co udělali tak mimořádného, že si zasloužili mimořádné statisícové výše.

Rektorka: Milionové odměny jsou v mezích, ale zaštítění se střelbou byla chyba

Abyste tomu rozuměli – to nebyl třináctý nebo čtrnáctý plat, to byla odměna 400 tisíc korun v jednom měsíci, 610 tisíc korun v dalším a podobné statisícové cifry, kdy management univerzity měl vyšší platy i než premiér nebo prezident.

A to vše v situaci, kdy mnoho zaměstnanců fakult stále nemá ani minimální důstojnou mzdu, kritizují podfinancování výbavy pro výuku, kdy si sami kupují vybavení, jako jsou počítače a další, slučují se katedry, zavírají obory a stipendia doktorandů jsou pod průměrnou mzdou v České republice a právě kvůli chybějícím financím se jejich počty snižují.

Rektorka by měla co nejdříve vystoupit a všechny tyto otázky vysvětlit: proč má mít management tak vysoké mzdy a odměny, jak to myslela univerzita s tím, že jsou to peníze i za zvládnutí situace po děsivé střelbě, když mnoho z vyučujících pracovalo dobrovolně stovky hodin na tom, aby všichni situaci zvládli, a už kvůli spojení s tak tragickou událostí by jim přišlo nemravné vyčíslovat či vyvažovat tuto práci penězi? Hloupější argumentace už by bylo jen začít tvrdit, že jde o kampaň před blížícími se rektorskými volbami. Nejde, jde jen o to, že se MF DNES zeptala na platy a odměny v okamžiku, kdy se na škole právě různé finanční toky řeší.

Rektorka a uklízečka aneb Akademická svoboda k odměňování sebe sama

Vyučující a studenti sepsali otevřený dopis rektorce, který měl včera (v úterý) už přes dva tisíce podpisů. Jestliže chce rektorka požár uhasit v samém počátku, musí vystoupit a zdůvodnit každou jednu korunu rozdělenou na odměnách, a to i s tím, komu byla vyplacena.

Nedá se v tuto chvíli schovávat za to, že univerzita uvede, že se jednalo o člena kolegia s označením „E“. A všichni členové by ve svém vlastním zájmu měli souhlasit s odtajněním svých jmen a výše příjmů a být připraveni si peníze, které získali, obhájit. Jde o peníze z veřejných zdrojů, nejde o soukromou firmu, kde klidně ať má ředitel milion měsíčně, jachtu a tryskáč, když si na vše vydělá a nemusí se nikomu zpovídat.

Jen nevím, jestli si všichni v kolegiu rektorky uvědomují, o co se hraje a že ne vše se dá vylhat, vysedět a vymlčet jako ministr Marian Jurečka opilecký večírek v den střelby na fakultě...