29. února 2012 13:40 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PALATA: Jednání Evropské komise o sankcích vůči Maďarsku

Ollii Rehn - evropský komisař pro měnové a rozpočtové záležitosti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ollii Rehn - evropský komisař pro měnové a rozpočtové záležitosti | foto: ČTK

Lidovým novinám se podařilo získat stenografický záznam jednání Evropské komise o pozastavení výplat Maďarsku z Fondu soudržnosti Evropské unie. Nepodařilo se nám sice rozluštit identitu všech osob ze záznamu, přesto vám jeho záznam přinášíme.

José Manuel Barosso: Tak, co tady máme dál. Olli, myslím, že bychom měli projednat to Maďarsko.

Olli Rehn, komisař odpovědný za měnovou politiku: Já myslím, že už s tím musíme něco udělat.

Barosso: To je to tak zlé?

Rehn: Zlé je slabý výraz. Podle našich propočtů dojdou Maďarsku peníze už koncem letošního roku a roku 2014 se z dnešních dluhů ve výši 80 % HDP dostanou na 120 % a to ještě za podmínek, kdy jim nikdo za menší, než deseti, patnáctiprocentní úrok nepůjčí.Neznámý komisař1: Ale vždyť podle oficiálních údajů všechno splnili.

Rehn: Bohužel ta jejich statistika je podvod. Znárodnění soukromých penzijních fondů, ty různé speciální dočasné a zřejmě i protiprávní daně zahraničním investorům, to jim vytvořilo příjmy ve výši nejméně 10 % HDP. Příjmy, které dříve, či později, mnohé už letos skončí a Maďarům prostě dojdou peníze.

Neznámý komisař 2: Nejdou mi sluchátka. Co říkal?

Neznámý komisař 3: Nic, co by vás z Balkánu mělo zajímat.

Neznámý komisař 2: Vyprošuji si takové urážky!

Barosso: Dost vy dva. Oli, a co navrhujete s tím dělat?

Rehn: Navrhuji, aby se jim pohrozilo zastavením výplat peněz z Fondu soudržnosti. Když to neuděláme, máme tu do tří let další Řecko.

Barosso: Ale nebude se to brát jako trest za ty hádky kolem porušování demokratických principů a té jejich divné Orbánovské ústavy.

Neznámý komisař 1: Já se obávám, že ano. Že přesně takhle to bude Orbán vysvětlovat. Že je to politický trest.

Rehn: Obávám se, že to musíme risknout. Ta čísla ukazují jasně. Do konce roku je Maďarsko švorc, přístí rok přijde finanční průšvih.

Barosso: Souhlasím, jen to musíme vykomunikovat, protože i já si myslím, že to budou chtít takto obrátit proti naší komisi.

Neznámý komisař 1: A co s těmi jejich zákony a ústavou? To si také přece žádá naši reakci?

Barosso: Teď s tím musíme chvíli počkat. Ale s rozpočtem musíme něco udělat hned.
Neznámý komisař 2: Už to s těmi sankcemi vyšlo v Reuters. A mě je jasné, kdo to tam poslal. Z Twitteru.

Neznámý komisař 3: Vy na Balkáně víte, co je Twitter?

Barosso: Ale pánové, znovu vás vyzývám...

Záznam končí

P.S. Záznam neodpovídá skutečnosti a žádné takové jednání EK neproběhlo. I proto, že Maďarsku ve skutečnosti žádné, ale opravdu žádné rozpočtové problémy nehrozí a finanční situace země je skvělá a bude stále lepší a lepší...