23. června 2016 1:08 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Jsme hlavním městem Říše pohádek

Ve světe pohádek nesmí chybět Večerníček ani patron festivalu herec Jiří Lábus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve světe pohádek nesmí chybět Večerníček ani patron festivalu herec Jiří Lábus. | foto: ARCHIV RADNICE

JIČÍN (Královéhradecký kraj) Málokteré české město se může pochlubit tím, že je doloženým rodištěm pohádkových bytostí. Jičín má svého Rumcajse, Manku a Cipíska, ale nezůstává jen u této slavné loupežnické rodinky. Pro podporu regionálního cestovního ruchu a hlavně pro radost v dětských očích se každé září otevírají brány města i dalším postavám ze světa pohádek a Jičín se tak na několik dní bez nadsázky stává jejich hlavním městem.

Cestujte s LN
Hledáte tipy na letní výlety v Česku? Nenechte si ujít Léto s LN. Více >

Na vrchol jičínského kulturního a společenského dění, který navštěvuje zhruba 60 tisíc dětí a dospělých, se chystáme už nyní. Každý víkend je teď pro návštěvníky našeho města něčím zvláštní. Už několikátým rokem připravujeme pestrý program s názvem Prodloužené víkendy, který je bohatý na kulturní zážitky, ponaučení i relaxaci na různých zajímavých místech Jičína a jeho okolí. Naše tematické víkendy se konají celé prázdniny od poloviny června do konce srpna a vyvrcholí festivalem Jičín – město pohádky, který začíná 7. září.

Letos nás čeká už 26. ročník festivalu, který pořádá Nadační fond Jičín – město pohádky spolu s radnicí města Jičína, a město bude opět téměř na týden patřit především dětem. Setkají se tu se svými oblíbenými pohádkovými postavičkami, které je budou učit pomáhat, aby dobro zvítězilo nad zlem. V průběhu festivalu v Jičíně funguje pohádková pošta, vycházejí tu pohádkové noviny, konají se koncerty, divadelní představení, hry, soutěže a tvůrčí dílny a vládnou tu pohádkové zákony, které si vytvořily samy děti.

To všechno by samozřejmě nemohlo vzniknout jen z rozpočtu města a Nadačního fondu. Velký dík proto patří našim věrným patronům a sponzorům z řad místních firem. Už několik let je patronem akce například Skupina ČEZ, která tu dětem i rodičům každý rok ukazuje, jak jednoduché je sloužit dobru. V rámci Charitativní akce Nadace ČEZ Pomáhej pohybem stačí, aby na chvíli šlápli do pedálů speciálních rotopedů, a jejich energie se změní v peníze, které putují k vybraným místním dobročinným organizacím.

V letošním roce nese festival podtitul CIRK a je zaměřen na moderní pojetí cirkusu. Přijeďte si s dětmi užít klasický starý cirkus typu Humberto, až po novodobé pojetí. Na zámeckém nádvoří bude vytvořen tzv. Cirkus Nostalgie, který nabídne ukázku tradičního ležení vč. maringotek. Nebudou chybět vystoupení moderního CIRKU – Long Vehicle Cirkus, Cirkus TeTy, Cirkus trochu jinak, Bratři v tricku, ale také vystoupení kapel Monkey Business, Xindl X a dalších. Pohádkové dílničky budou tradičně tvořivé (výroba růží, výroba čepic, klaunských mašlí, úsměvů, kravat atd.), ale díky letošnímu tématu především pohybové (minichůdy, žonglování, trampolíny, lanové centrum a spoustu dalšího). Festival navštíví řada osobností, mezi tradiční patří patron festivalu Jiří Lábus, těšit se ale můžete i na Michala Malátného nebo Gary Edwardse - zakladatele projektu Zdravotní klauni. To vše a mnohem víc v Jičíně od 7. do 11. září 2016.

Jan Malý, starosta Jičína, ANO 2011

Jan Malý, starosta Jičína, ANO 2011

JAN MALÝ, starosta Jičína, ANO 2011