Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Názory

LOMBORG: Jsme připraveni na rychlou smrt šesti miliard lidí? Co klimatologie nebere v úvahu


Nesouhlas s vydáváním licencí k těžbě fosilních paliv vyjádřili ve středu aktivisté, kteří postříkali Stonehenge oranžovou barvou. | foto: Reuters

Premium Názor
Neustále slýcháme mylné tvrzení, že se z důvodu reálné změny klimatu musíme „řídit vědeckými poznatky“ a zastavit používání fosilních paliv. Podobné proklamace slýcháme od politiků, kteří se přiklání k rychlému snížení uhlíkových emisí, ale i od samotných přírodovědců, jako když šéfredaktor magazínu Nature naléhal: „Věda mluví jasně – fosilní paliva musí pryč“.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Takové tvrzení je pro politiky výhodné, neboť jim umožňuje zbavit se odpovědnosti za nemalé náklady a nevýhody klimatické politiky a označit je za nevyhnutelný důsledek striktního dodržování vědeckých poznatků. Jenže je to lež, neboť se tu míchá dohromady klimatická věda s klimatickou politikou.

Důsledná klimatická věda je pochopitelně nezbytná pro formování promyšlené klimatické politiky, protože nám říká, jaký bude fyzický dopad vypouštění většího či menšího množství CO2. Jenže klimatická politika – jako ostatně každá jiná politika – by měla být demokratickým výsledkem debaty o výhodách a nákladech na snižování uhlíkových emisí. Klimatická věda nám sice předloží důkazy o výhodách, ale o nákladech neřekne nic. To je pro změnu práce pro mnohem méně propagovaný obor, klimatickou ekonomii.

Političtí aktivisté a různí bojovníci za klima celý ten příběh prezentují tak, že konec fosilních paliv přinese jen samé výhody, zatímco v opačném případě nás čeká peklo na zemi.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!