K čemu máme OSN? Je-li univerzálním spolkem, musí zahrnout i Rusko

Premium

Sídlo OSN v New Yorku | foto: Profimedia.cz

Zkuste si dvojici anketních otázek. Za prvé: Je k něčemu dobrá Organizace spojených národů? Za druhé: Měla by se zrušit? Těžko najít člověka, který na první otázku odpoví „ano“, a ještě to podpoří argumenty. Ale i ti, kdo na OSN nadávají, by s jejím zrušením váhali.

Reprezentuje přece univerzalitu, zahrnuje státy přitažlivé i padoušské, spřátelené i znepřátelené, zkrátka všechny. Členství není za odměnu, je uznáním faktu, že univerzalita je hodnotou sama o sobě. A že jiný tak univerzální spolek tu schází.

Tento článek je součástí iDNES Premium

Mimořádná nabídka

  • Expertní testy, které vám reálně ušetří peníze
  • Hloubkové analýzy a kompletní archiv
  • Čtení všech článků bez omezení

První měsíc za 19 Kč

Předplatit
Vstoupit do diskuse (3 příspěvky)
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.