Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KABÁT: Betonový kolos Thermal působí jako Goliáš, který dostal kamenem do oka

Názory

  9:02
KARLOVY VARY - Karlovarský festival rovná se hotel Thermal, s tím sotva někdo něco udělá. Brutalistický monument byl pro tento účel vybudován, a i když ne všechny jeho parametry jsou ideální, bez něj by festival zkrátka nebyl. Můžeme sice litovat, že nebýt megalomanského projektu, možná by v Karlových Varech dodnes stála Mattoniho vila, secesní dům Alice nebo Komenského škola, ale ty už na místo šestnáctipodlažního obra nikdo nevrátí.

Hotel Thermal během 51. ročníku MFF Karlovy Vary foto: ČTK

„Brutalismus se pokouší vyrovnat se společnosti masové produkce a vyzískat ze spletitých a mocných sil, které tu působí, drsnou poezii,“ vyřkli Peter a Alison Smithsonovi v 50. letech jednu z oblíbených definic architektonického stylu, jehož poznávacím znamením je na odiv vystavený surový beton.

V případě hotelu Thermal je ta poezie momentálně opravdu hodně drsná. Brutalistní architektura bohužel stárne poněkud strašidelně a namísto toho, aby betonový kolos pozvolna vrůstal do krajiny, kam se před lety vnutil, působí tam čím dál víc jako pěst na oko. Jestliže byl projekt manželů Machoninových před lety troufalou, ale svým způsobem oslnivou výzvou tradici, v dnešní podobě hotel Thermal působí jako Goliáš, který právě dostal kamenem do oka. Už druhým rokem vyschlý venkovní bazén je jen příznakem pokročilé mizerie.

Už stavba Thermalu byla jedním velkým sledem problémů, hotova měla být do roku 1972, nakonec ale byl provoz zahájen až v roce 1977. Historie porevolučních plánů na rekonstrukci (případně zbourání) hotelu, neúspěšných privatizací a tahanic o zodpovědnost je ještě delší a únavnější.

Lze-li věřit současnému plánu, že stát začne po příštím festivalu Thermal konečně opravovat, pak svítá naděje, že se další ročníky filmové přehlídky budou odehrávat v prostředí odpovídajícím proklamovanému významu. Jen se nelze zbavit dotěrného dojmu, zda náhodou všichni ti, kdo na festivalovém provozu každoročně slušně vydělávají, nepřijdou až moc snadno k drahému dárku. Třeba by se mohli složit alespoň na ten bazén, na který stát už dát nechce. To by byl happy end.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...