5. července 2016 9:55 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KABÁT: Na koniny máme lidi. Zvířata a lidé na zahájení MFF Karlovy Vary

Thermal v posledních dnech připomíná zoo s otevřeným výběhem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Thermal v posledních dnech připomíná zoo s otevřeným výběhem | foto: Václav LaufMAFRA

Slavnostního zahájení letošního karlovarského festivalu se nezúčastnil prezident republiky ani předseda vlády (což jim nikdo nemá za zlé), zato se tam v záři reflektorů ocitla jedna potenciální senátorka. Mžourala překvapeně, trochu zmateně popocházela, snažila se řídit pokyny shora, ale ty šly evidentně jaksi proti jejímu vnitřnímu přesvědčení.

V jednu chvíli bylo zřejmé, že by dala cokoliv za to, aby byla někde úplně jinde, třeba na louce nebo zkrátka někde na čerstvém vzduchu, a ne ve velkém sále hotelu Thermal plném zírajících celebrit. Její otázka „Co já tu proboha dělám?“ visela ve vzduchu zcela zřejmá, byť nevyřčená. O tom, že je součástí jakési vyšší hry, zjevně neměla ponětí.

Samozřejmě: senátorkou by se kobyla jménem Trója mohla stát jen v případě, že by se ujal proslulý nápad císaře Caliguly (což ale nakonec nelze nikdy vyloučit). Důstojnou bytostí však klidně být může, a to v těchto okamžicích vskutku nebyla: nahý muž přebíhající v rámci uměleckého záměru jeviště si na rozdíl od ní alespoň mohl svůj úděl svobodně zvolit. Vystupování vyděšených zvířat v cirkusech už naštěstí odzvání, nahrazují je lidští dobrovolníci. A choreografie bratří Cabanů by se bez téhle efektní tečky také obešla. Vždyť dezorientovaných a pochybně drezírovaných lidských senátorek, senátorů, poslankyň a poslanců je k vidění celoročně dostatek.

Marcel Kabát

Autor

Marcel Kabátmarcel.kabat@lidovky.czČlánky

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.