Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KAISER: Blázni se radují

Evropa

  7:29
K všeobecnému překvapení Česká republika plní cíle, které jí byly přiděleny v rámci boje Evropské unie s globálním oteplováním. V mezičase jsme překročili stanovených osm procent podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny, což nám zajistilo místo v první čtvrtině pomyslné unijní tabulky.

Zelená energie foto: Shutterstock

Je to ovšem smutné vítězství. Český mix "zelených" zdrojů sice loni dopadl ještě vcelku příznivě: polovinu obstarala elektřina z vody, výrazně levnější a méně nárazová než její sestřička ze slunce. Jenže studie v různých zemích staré Unie docházejí k závěru, že ať už je mix poskládaný jakkoliv, podpora obnovitelných zdrojů nakonec vždycky páchá škodu.

Všechny obnovitelné zdroje jsou neživotaschopné, potřebují dotace, a o ty peníze je třeba nejprve někoho zdravého zdanit. Ve Španělsku spočítali, že na jedno "zelené" pracovní místo zajde 2,2, v Británii dokonce 3,7 normálního místa. Je zřejmé, že pokud se nepodaří vynalézt levnější zelené technologie, bude kolektivní vůle dojít k vytyčené metě v EU slábnout. Čím víc nám do chvíle, než ta meta bude opuštěna, obor "zelené" energie nabobtná, tím větší budeme mít lobby dotovaných "podnikatelů" s jejím neblahým vlivem na politiku.

Před koncem prvního poločasu tedy bodujeme v soutěži o napáchání trvalých hospodářských škod. V druhém poločase by to chtělo zvolnit.

Autor:

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

dílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...

Mohlo by vás zajímat