Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KAISER: Kari versus Sarko

Názory

  7:40
Pár dní před unijním podsummitem, který Francouzi svolávají do Paříže u příležitosti svých „potíží“ s rumunskými a bulharskými Romy, zaznívá ostrá kritika z Prahy. Český ministr zahraničí Schwarzenberg prezidenta Sarkozyho dosti přímočaře nařkl z rasismu.

Karel Schwarzenberg foto: Reuters

A subalternější české hlasy, kterým se zase nelíbí, že si ve Francii mají dát dostaveníčko pouze cílové země romských kočovníků, zatímco na zkušenosti jejich mateřských zemí není nikdo zvědavý, dokonce dělají narážky na Mnichov '38.

Sám o sobě je názor Karla Schwarzenberga sporný. Francie se přece ani nepodřekla, že by snad rumunské občany deportovala kvůli rase a ne pro jejich chování.

Čtěte více

Jenže se ví, že Sarkozymu v zahraniční politice zpravidla nejde o věcnou podstatu, ale spíš o dramaturgii. A ta je v tomto případě skutečně urážlivá.

Jestli tedy francouzský prezident využívá kočovníky z Rumunska, aby si mohl trochu pokádrovat, mohou té příležitosti využít i "Východoevropané", aby Sarkovi dali najevo, jak už jim za ta léta se svou nadutostí leze na nervy.

Autor: