Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

KAISER: Německá vláda zpochybnila tečku za atomem

Názory

  8:06
Od včerejška je jisté, že Německo bude mít konzervativně-liberální vládu. Z programu, jehož hlavní rysy už jsou schváleny, je pro českou veřejnou diskusi zajímavé především prodloužení životnosti jaderným elektrárnám.

Angela Merkelová foto: ČTK

Když se před devíti lety vládní koalice SPD a Zelených usnesla na postupném odpojení tamních jaderných elektráren z provozu, předpokládalo se, že poslední německý reaktor doslouží v roce 2021. I v české veřejné rozpravě se to vykládalo jako dějinná tečka za jádrem. Byli dokonce takoví, kdo Němce obdivovali za jejich "odvahu ke strachu".

Na první pohled to vypadalo fatálně a jaksi podmanivě; boj proti jádru přece do politiky vnesli Zelení, strana s pověstí věčně mladých idealistů. Představa, že zelení mají v zásadních věcech vždycky pravdu a že jde jen o to, jak moc s ní předběhnou dobu, tu ustoupila pocitu, že už se doba zeleným pravdám přizpůsobila.

Takže se snadno přehlédlo, že plánované odpojení do roku 2021 chtěly pouze dvě strany, které zrovna měly většinu, a že opozice hlasovala proti. A málokdo si uvědomil, že než se většina jaderných elektráren odstaví, vymění se několikrát vláda, takže se k moci pravděpodobně dostane i konzervativní opozice, a ta velkolepý projekt přehodnotí.

Environmentalisté rádi vyhlašují, že v tom a v tom bodě už je debata uzavřená a je třeba přejít k činům. A pokud se některý jejich požadavek podaří přeměnit v zákon, vyhlašují dílčí konce dějin. Je to pěkná podívaná, když se dějiny vzbouří a odvíjí se po svém.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...