3. května 2012 6:57 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAISER: O nedočkavosti

Roman Janoušek se chystá na golf, kterého se zúčastnili návštěvníci Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech (léto 2010). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Janoušek se chystá na golf, kterého se zúčastnili návštěvníci Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech (léto 2010). | foto:  František Vlček, Lidové noviny

Od proslulé opilecké jízdy Romana Janouška uběhl měsíc a půl, vyslechnut přitom dosud nebyl ani pachatel, ani jeho oběť. Na tom by nemuselo být nic tak záhadného, sražená žena dosud k výpovědi nebyla zdravotně způsobilá, ale v tomto případu je od začátku tolik nedůvěry a podezřívavosti, že klid do řad občanstva se vrátí jen tehdy, půjde-li známý kmotr sedět.

Je nejspíš přirozené, že když symbol všeho, co je ve vysokých patrech společnosti shnilé, jezdí autem opilý po městě a vážně poraní ženu, vyvolá to ve veřejnosti jisté emoce. Nejdřív zadoufáme, že konečně udeří spravedlnost, vzápětí dostaneme strach, že se potvrdí naše podezření o nedotknutelnosti nových elit.

V kauze Janoušek za ten měsíc a půl veřejný zájem a podezřívavost nepolevují. Je to jakási zpětná kompenzace za všechna ta léta, kdy se v hlavním městě usazovala janouškovská subkultura a většina zasvěcených tomu nečinně přihlížela, jako se díváme na vázu padající ze stolu.

Že se kauza Janoušek vleče, se musí paradoxně zdát i občanským demokratům, pod jejichž barvami se kmotr tak pěkně rozvíjel. Asi už i oni si uvědomili, že obměna, kterou mezitím stihli na místě předsedy a pražského primátora, v dnešní atmosféře znechucení velkou politikou málokoho zajímá. Je to důkaz, že boží mlýny melou pomaleji než politika a občas domelou už úplně jiné lidi, než když se dávaly do pohybu.

Advantage Consulting, s.r.o.
PROGRAMÁTOR PLC

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 45 000 - 50 000 Kč