Středa 22. ledna 2020svátek má Slavomír 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAISER: Odstřižení se od Šloufa? Drzost 'rozzlobeného' prezidenta

Poradce bývalého předsedy ČSSD a premiéra Miloše Zemana (uprostřed) Miroslav Šlouf (vpravo) na oslavě svých šedesátých narozenin z 23. září 2008. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poradce bývalého předsedy ČSSD a premiéra Miloše Zemana (uprostřed) Miroslav Šlouf (vpravo) na oslavě svých šedesátých narozenin z 23. září 2008. | foto: ČTK

PRAHA Poslední tři dny šloufovin končí „happy endem“ – instalací ministra dopravy Zdeňka Žáka do čela pražské kandidátky Zemanovců a tlumočenou pohrůžkou prezidenta republiky, že pro případ pokračování šloufovin Zemanovcům odebere copyright na své jméno. Tomu, že se nějaký konflikt odehrává, by napovídalo angažmá prezidentova kancléře při upozadění jedné Šloufovy příznivkyně z kandidátky na Plzeňsku. Ale melodramatické vypětí, s nímž je dešloufizace prováděna, nám radí hledět k určité skepsi.

Základem celého příběhu je totiž neuvěřitelné tvrzení, že Miloš Zeman s politickým podnikatelem Miroslavem Šloufem skoncoval, hned jak se na něho dozvěděl první špatnou věc.

K tomu mělo dojít až po dvaceti letech spolupráce, někdy na přelomu loňského a letošního roku. Podle prezidenta bylo podnětem k ukončení přátelství Šloufovo chvástání, jak prý přemluvil kosmonauta Remka, aby Zemanovi nekonkuroval v boji o Hrad.

K TÉMATU:

Veřejně se Zeman od Šloufa viditelně odtáhl teprve před druhým kolem prezidentské volby, když mu kolegové z MF DNES pustili záznam telefonátu Šloufa s nebožtíkem Františkem Mrázkem. Do té chvíle nic nevěděl a nic netušil. Vypadá to, že Zeman se od režiséra svého úspěšného tažení na Hrad bude muset distancovat před každými volbami.

Když měl kdysi Marián Čalfa vysvětlovat svůj přerod z komunistického ministra v demokratického premiéra, s vážnou tváří líčil, jak se jednoho dne na konci revolučního roku ’89 zavřel v pokoji s dcerou a ta mu během hodiny otevřela oči. Nabízet se lidem jako někdo, kdo si sice – ať už vinou režimní propagandy, nebo omezené kapacity teletextu – doteď neuměl obstarat základní informace, odteď ale bude vysoce kvalifikovaný jim vládnout, je skutečně drzost.

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...