Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAISER: Proti panstvu

Předseda ODS Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ODS Petr Nečas | foto: ČTK

Druhé kolo senátních voleb podtrhlo výprask, který vládní strany utržily před týdnem. A protože TOP 09 dávno dosnila sen, v němž je královnou české pravice, soustředí se čichači krve na ODS.

Ta má dnes evidentní problém: neumí své přirozené voliče přimět, aby se zvedli a šli ji volit, ačkoliv jim musí být jasné, že předseda strany také vinou jejich pasivity bude dál oslabovat, čímž bude oslabovat jeho strana, čímž se přiblíží nástup levice atd.

Tato voličova netečnost nepostihuje samozřejmě pouze Nečase, je to kolektivní nemoc, kterou ODS trpí od vedení až po kraje. Výjimky jsou buď lokální fenomén (Jaroslav Kubera), nebo byly dosaženy na úkor vlastní značky (Jiří Pospíšil), což asi nebude recept k uzdravení použitelný celostátně.

Úspěch takových politických záhad, jakými jsou Eliška Wagnerová v Brně nebo Libor Michálek v Praze, o Tomiu Okamurovi ve Zlíně ani nemluvě, ukazuje, že u nesocialistického elektorátu stačí dnes k úspěchu vymezit se proti establishmentu. To je zčásti pochopitelná reakce na řadu afér (byť zpravidla mají původ ve starší éře).

Zčásti je to historická konstanta: zatímco ČSSD se umí tvářit jako opozice, i když je zrovna u moci, pravice coby zakladatel České republiky nese jakousi primární odpovědnost. Zčásti je to hloupá dobová móda vyznávaná pop-zpěváky a televizními baviči. Premiér není schopen jí čelit. Má jediné štěstí, že jeho rivalové vzešli z prostředí, které tu módu pomáhalo vyvolat.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...