Středa 11. prosince 2019svátek má Dana 1 °C skoro jasno Předplatné LN
22. října 2012 7:26 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAISER: Proti panstvu

Předseda ODS Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ODS Petr Nečas | foto: ČTK

Druhé kolo senátních voleb podtrhlo výprask, který vládní strany utržily před týdnem. A protože TOP 09 dávno dosnila sen, v němž je královnou české pravice, soustředí se čichači krve na ODS.

Ta má dnes evidentní problém: neumí své přirozené voliče přimět, aby se zvedli a šli ji volit, ačkoliv jim musí být jasné, že předseda strany také vinou jejich pasivity bude dál oslabovat, čímž bude oslabovat jeho strana, čímž se přiblíží nástup levice atd.

Tato voličova netečnost nepostihuje samozřejmě pouze Nečase, je to kolektivní nemoc, kterou ODS trpí od vedení až po kraje. Výjimky jsou buď lokální fenomén (Jaroslav Kubera), nebo byly dosaženy na úkor vlastní značky (Jiří Pospíšil), což asi nebude recept k uzdravení použitelný celostátně.

Úspěch takových politických záhad, jakými jsou Eliška Wagnerová v Brně nebo Libor Michálek v Praze, o Tomiu Okamurovi ve Zlíně ani nemluvě, ukazuje, že u nesocialistického elektorátu stačí dnes k úspěchu vymezit se proti establishmentu. To je zčásti pochopitelná reakce na řadu afér (byť zpravidla mají původ ve starší éře).

Zčásti je to historická konstanta: zatímco ČSSD se umí tvářit jako opozice, i když je zrovna u moci, pravice coby zakladatel České republiky nese jakousi primární odpovědnost. Zčásti je to hloupá dobová móda vyznávaná pop-zpěváky a televizními baviči. Premiér není schopen jí čelit. Má jediné štěstí, že jeho rivalové vzešli z prostředí, které tu módu pomáhalo vyvolat.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!