6. února 2010 15:09 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Kamarádky z Letné: Muži jsou jako spermie

Spermie a vajíčko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spermie a vajíčko | foto: Shutterstock

Každý z nás si při kontaktu s druhým pohlavím občas připomene název slavné knihy: Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše. Je to jedna z těch knih, kde je v titulku řečeno vše.

Klaudie si na něj vzpomněla minulý týden, když byla nemocná. Aby nemusela ven, objednala si u svého přítele Viktora nákup. Přinesl tři tašky, nasoukal se s nimi do dveří, zul se a... "A boty nechal ZASE uprostřed předsíně!" vyprávěla mi Klaudie pobaveně, ale zároveň s ostnem výčitky v hlase. "Navíc z nich kapala voda s blátem, takže mám teď na koberci flek."

Protože je ale Klaudie zkušená žena, výčitku spolkla. Už totiž ví, že muži žijí v tunelu: když jsou soustředěni na jednu věc (nakoupit a nákup donést domů), je absolutně mimo jejich mentální kapacitu pamatovat přitom ještě na věc druhou (nešlapat na koberec a nenechávat mokré boty uprostřed předsíně).

Kdo jsou Kamarádky z Letné

Helena, 39 let

Rozvedená matka dvou dětí, které jí přerůstají přes hlavu. Děsí ji nadcházející čtyřicítka, a tak se snaží užít si života, dokud to jde. Miluje snídaně do postele, svoji práci a sex.

Klaudie, 33 let

Svobodná, někdy až moc. Perfekcionistka, která chce všechno – skvělou práci, partnera i děti. Jenže s nikým dlouho nevydrží. Miluje čerstvý chleba s máslem, svoji práci a sex.

-

Kamarádky z Letné - sloupek s hvězdičkou

-

Podle stejného principu se chovají v obchodě: jdou tam s lístkem, na němž mají napsáno, co přesně mají koupit, a nekoupí ani jedinou věc navíc. "Nebylo to na seznamu," brání se pak. Naproti tomu žena po obchodě většinou brouzdá jako po internetu.

Á, provázek, ten nám chybí už dlouho, vykřikne šťastně. A tady mají slevu na kávu, tak koupím rovnou pět balení, to se vypije. – Tak uvažují ženy.

Vlastně jsou ty rozdíly roztomilé, a navíc jsme přesvědčené o tom, že vznikly evolučním vývojem. Muž, který by při honbě na mamuta ještě sbíral borůvky, by asi žádného mamuta neulovil. Velké cíle si vyžadují maximální soustředění.

Muž se proto chová v podstatě jako jeho spermie – dere se kupředu hlava nehlava za jediným cílem.

Čert ví, proč se v nás tyhle atavistické pudy a charakterové rysy uchovaly až do dnešních dob. Jedno je ale jisté: kdyby si ženy uvědomily, že muži jinak nemůžou, že oni nežijí ve věži s vyhlídkou do daleka jako ženy, ale v tunelu, kde před sebou vidí jen jediný cíl, prospěly by mužům i sobě a v domácnostech by byl daleko větší klid.

Díky tomuto rozdílu totiž mají ženy daleko větší šanci na přežití – doslova. Daleko lépe se orientují v mezilidských vztazích, všímají si života okolo, a zatímco muž často ani neví, jak vypadají jeho sousedé, žena o nich ví i to, v kolik vstávají a chodí spát a jak dlouho tráví průměrně na záchodě. Člověk nikdy neví, kdy by se to mohlo hodit.

Ženská mnohostrannost má ale i stinné stránky: žena nikdy nepřestane pokukovat po lepším. I když sedíme v restauraci s panem Dokonalým, nepřestáváme vnímat, co se děje kolem. Víme přesně, kdo kde sedí, a není výjimkou, když udržujeme oční kontakt s jedním dvěma dalšími zajímavými muži v místnosti.

Je to tak, tady si zase nemůžeme pomoct my. I tohle je dílo evoluce – co kdyby tamten nabízel lepší genetický materiál? Na rozdíl od mužů totiž zatraceně dobře víme, že jakmile budeme v břiše nosit jejich dítě, jsme v podstatě jejich rukojmí.

Musíme si tedy dobře vybrat ještě předtím. A vybíráme do poslední chvíle. Smutný fakt je, že muž se okolo začne poohlížet právě ve chvíli, kdy nás má – těhotné – jisté.

Zní to pesimisticky? Ale vůbec ne! My s Klaudií muže pro jejich slabosti milujeme. Než jsme ale pochopily, že jinak nemůžou, trvalo to pěkných pár let. Teď ještě aby oni pochopili, že ani my nemůžeme jinak!

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!