Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kamberský

KAMBERSKÝ: A bude hůř. Burleska zvaná „Česká politika za časů covidu“ stále překvapuje

Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný. foto: ČTK

Názor
Praha - Již třetí ministr zdravotnictví za pouhé dva měsíce se ještě ani neujal úřadu, a už na něj novináři vyšťourali, že před dvěma lety signoval petici za odstoupení premiéra Andreje Babiše. Jak tady občas píšu: i kdyby se Franz Kafka, Jaroslav Hašek a Václav Havel sešli v jedné hospodě, takovou koninu by dohromady nedali.
  9:10

Blatný potvrdil, že podepsal petici Milionu chvilek za demokracii proti Babišovi

Ministr Jan Blatný kouká vyděšeně, mlží, vyhýbá se odpovědi, neví, co dělat a co říct. Já se mu příliš nedivím: hlavu má zamotanou z epidemie a s krizovou komunikací s novináři nemá coby primář pediatrie pražádnou zkušenost.

Přitom by to bylo tak snadné! Pan Blatný vůbec nemusí kličkovat jako zajíc před honicími psy, naopak. Klidně se může postavit čelem a „lapálii“ využít ve svůj prospěch. V náš prospěch.

Ministr by mohl, a dokonce možná měl říci: „Ano, podepsal jsem petici proti premiérovi. Podepsal jsem ji, protože jsem k tomu měl své důvody. Bylo to před dvěma lety. Dnes je situace úplně jiná: pan premiér si vybral mne, já jsem si vybral jeho a oba máme jeden jasný společný cíl – zastavit epidemii. Ačkoli jsou naše názory na mnoho otázek odlišné. Jestli vás mohu poprosit: vezměte si ze mne příklad. Nejsem volič Andreje Babiše, nejsem volič Jana Hamáčka, nejsem ani voličem Miloše Zemana. 

Přesto jsem se stal součástí jejich vlády, protože všichni máme stejný zájem, vedle něhož jsou ostatní názorové různice zcela marginální. A tak vás prosím: ať už máte jakýkoli názor na vládu, premiéra či mne osobně, zkuste každý dělat maximum. Zůstávejte doma, kdykoli můžete, umožněte ve firmách lidem zůstat doma, nakupujte raději jednou týdně, nikoli sedmkrát týdně, prostě vyhýbejte se všem setkáním, která nejsou úplně nezbytná.“

Nástup antibabišovského petenta Jana Blatného do vlády Andreje Babiše je svým způsobem prvním krokem při vytváření jakési vlády národní jednoty. Mají-li vládní predikce pravdu a začíná-li nám epidemie zpomalovat, nejspíše k žádnému dalšímu takovému kroku nedojde. Ale ono to může také vypadat úplně jinak.

Pokud se nepotvrdí změna chování celé populace, tak různé akademické modely předpokládají jen velmi pomalý pokles nakažených, kulminaci hospitalizovaných až v půli prosince, deset tisíc mrtvých na konci roku – aniž by se jakkoli současné restrikce zmírnily. Nelze proto vůbec vyloučit, že vláda sáhne ještě po dalších uzávěrách: omezení pohybu po vzoru Francie či Izraele, omezení jakéhokoli setkávání mimo nukleární rodinu (Wales). Při pohledu na parlamentní rozpravu je zřejmé, že i opozice chápe míru maléru – a nelze vůbec vyloučit ani hlubší rekonstrukci vlády než jen příchod jednoho lékaře, jenž žádal premiérův odchod.