12. října 2014 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: ANO vzkazuje opozici, aby změnila strategii. A to důrazně

Vysmátý Andrej Babiš, lídr ANO. Hnutí uspělo ve velkých městech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vysmátý Andrej Babiš, lídr ANO. Hnutí uspělo ve velkých městech. | foto: MAFRA - David Neff

Zdá se, že hnutí ANO 2011 Andreje Babiše se na politické scéně zatím chytlo. Před rokem bylo druhé ve volbách do poslanecké sněmovny, před pár měsíci vyhrálo volby do europarlamentu a teď dostalo zhruba polovinu svých kandidátů do druhého kola senátních voleb. Uspělo zejména ve velkých městech.

Je tu někdo, kdo by před osmi lety, kdy ODS v Praze získala nadpoloviční většinu hlasů, předpověděl, že zde vyhraje “neznámý” Andrej Babiš?

Napadlo by to někoho před čtyřmi lety?

Tohle je asi největší analytický oříšek: v podstatě populistické ANO, které je členem středolevé vlády, vítězí v tradičně pravicové metropoli?

Babišovovo hnutí ANO vyhrává zatím v devíti z třinácti krajských měst. V Praze, Brně, Plzni, Ústí… Protože o budoucnosti země nerozhoduje nejvyšší počet zastupitelů ve všech obcích (včetně těch nejmenších), ale absolutní podpora v populaci.

Za tři roky může být všechno jinak

ANO nejspíše vydělává na tom, že je členem vlády radikálně se vymezující vůči vládám minulým, ale přitom v ekonomických kritériích jde o stranu jednoznačně pravicovou.
Leč stále vykazuje překvapivý úspěch.

Nedělejme ukvapené závěry. ANO sice prošlo testem voleb už třikrát, ale během pouhého jediného roku. Za tři roky může být vše i jinak. Ale...

...ale vláda, která rok po volbách uspěje v komunálních i senátních volbách, vlastně vzkazuje opozici: musíte si nachystat na příští volby úplně jinou armádu, úplně jinou strategii. Protože jinak budete v opozici nejméně osm let.

ČTĚTE I DALŠÍ GLOSY KOMENTÁTORŮ LN:

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!