Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KAMBERSKÝ: Až budeme mít tři prezidenty

Názory

  7:00
Chcete vědět, proč jsou vlády plné politiků lepší než ty takzvaně nepolitické? Protože jejich členové chtějí být znovu zvoleni – a málokdy si dovolí takové personální čuňačiny, jaké dělá třeba ministr dopravy Zdeněk Žák nebo ministr vnitra Martin Pecina.

Ministr vnitra Martin Pecina foto: Lidové noviny

Poslední krok Peciny, jenž se rozhodl odvolat policejního prezidenta Martina Červíčka a nahradit jej jeho předchůdcem Petrem Lessym, je příkladem z učebnic.

Ministr se ohání rozličnými argumenty, přičemž právně relevantní je jen jeden: rozsudek soudu, jenž prohlásil odvolání Lessyho za neplatné. Tečka. Vše ostatní je Pecinova svévole, překrývaná posudky a komisemi. Je téměř jisté, že pokud se odvolaný Červíček obrátí na soud, dosáhne stejné rehabilitace jako Lessy. Co potom? Budeme mít policejní prezidenty tři?

ČTĚTE TAKÉ

Není to poprvé, co v právním sporu dosáhl odvolaný své rehabilitace, přičemž na jeho židli už dávno seděl někdo nový, zcela legálně jmenovaný. Před několika lety takto seděli na severočeském krajském státním zastupitelství dva šéfové. To samo o sobě by vystačilo na dost velkou paseku. A takovou paseku je třeba opečovat s velikou opatrností – nota bene když jde o šéfa všech policajtů. Netřeba hlubokého vhledu do policejních struktur, aby člověk viděl, jaký malér permanentní šéfovská nejistota v hierarchické policejní struktuře nadělá. To vše je Pecinovi jedno.

Z jeho kroků vyplývá, že  mu nezáleží na policii a stabilitě. Hraje své soukromé hry a voliče má... u kotníku.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat